KORRUPSIYA – ISLOHOTLAR YO‘LIDAGI ENG KATTA TO‘SIQ
Yurtimizda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida tizimli ravishda ishlar olib borilib, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirish choralari ko‘rilmoqda. Har bir fuqaroni undan ogoh etish, bu boradagi tushunchalarini yanada oshirish maqsadida keng ko‘lamli targ‘ibot-tashviqot ishlari amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning 5-mart sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy kengash yig‘ilishida davlatimiz rahbari tomonidan mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlar tahlil qilinib, muhim vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlikni qadrlash, kechagi kun bilan bugungi kunni farqini yaxshi tushunish, mahallada, to‘y-marakada ortiqcha isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik, halollik va shukronalik bilan hayot kechirishni tushuntirish ishlari bo‘yicha jamiyatimizda yaxshi tajribalar yetishmasligi qayd etildi. Yana bir muhim tomoni, maktab direktorlari “Tarbiya” fani doirasida o‘g‘il-qizlarimizga halollik, birovni haqqiga xiyonat qilmaslik kabi ezgu g‘oyalarni sodda tilda tushuntirib borishi kerakligi ta’kidlandi.
Universitetimizda ham "Korrupsiyasiz ta’lim" yo‘lga qo‘yilib, bunda asosiy omil ustoz-shogird o‘rtasida sog‘lom muhit yaratilishiga, ochiqlik va shaffoflikka katta e’tibor qaratilmoqda. Rahbar va yoshlar uchrashuvi doimiy ravishda o‘tkazilib, individual murojaatlar bilan ishlashning yangi tizimi yaratildi.
Shuningdek, yig‘ilishlarda barcha xodimlar o‘z xizmat vazifalarini halol, vijdonan, yuqori professional darajada va vakolatlaridan chetga chiqmagan holda bajarishi, har qanday vaziyatda o‘z sha’ni va qadr-qimmatini saqlashi, odob-ahloq kasb etika qoidalariga rioya qilishi, kamtar, xushmuomalada bo‘lishi, hech kimga nisbatan qo‘pol muomalada bo‘lmasligi, shuningdek o‘qituvchi degan nomni obro‘sizlantirish va nufuziga putur yetkazishi mumkin bo‘lgan xatti-harakatlardan o‘zini tiyishi lozimligi ta’kidlanib kelinmoqda.
Xulosa o‘rnida shuni aytishimiz mumkinki, korrupsiya murakkab ijtimoiy hodisa bo‘lib, unga qarshi kurashish uchun alohida choralarni qo‘llash samarali hisoblanmaydi, korrupsiyaga qarshi kurashishda davlat va jamiyatning o‘zaro jipsligi talab etiladi. Zero, bu yo‘nalishda olib borilayotgan islohotlar fuqarolar tomonidan ham faollik ko‘rsatilsagina, ko‘zlangan natijani berishi mumkin.
Demak, biz korrupsiyaga qarshi kurashda jamoatchilik nazoratini kuchaytirishimiz, barchamiz birga harakat qilmog‘imiz zarur. Bunda korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatining maqsadi va ob’yekti sifatida alohida olingan korrupsioner emas, balki ushbu xatti-harakatlarni amalga oshirishga sharoit yaratib beruvchi holatlarini bartaraf qilish va oldini olish choralarida namoyon bo‘lishini anglagan holda harakat qilmog‘imiz lozim bo‘ladi.

КОРРУПЦИЯ — САМОЕ БОЛЬШОЕ ПРЕПЯТСТВИЕ РЕФОРМАМ
В нашей стране проводится системная работа по противодействию коррупции, принимаются меры по повышению правосознания и правовой культуры населения. Проводится масштабная пропагандистская и разъяснительная работа, направленная на то, чтобы донести эту информацию до каждого гражданина и еще больше повысить его понимание этой проблемы.
5 марта текущего года на заседании Национального совета по противодействию коррупции под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева глава нашего государства проанализировал проводимую работу по противодействию коррупции в нашей стране и определил важные задачи.
На встрече было отмечено отсутствие в нашем обществе надлежащей практики с точки зрения признания мира и стабильности в нашей стране, понимания разницы между вчерашним и сегодняшним днем, избегания чрезмерных отходов в обществе, на свадьбах и вечеринках, а также жизни, наполненной честностью и благодарностью. Был подчеркнут еще один важный аспект: в рамках предмета «Образование» директора школ должны простым языком объяснять нашим мальчикам и девочкам такие благородные идеи, как честность и непреступление чьих-либо прав.
В нашем университете также стартовала программа «Образование без коррупции», главным фактором которой является создание здоровой среды между преподавателем и студентом, а также большое внимание уделяется открытости и прозрачности. Регулярно проводились встречи лидеров с молодежью, была создана новая система работы с индивидуальными обращениями.
На собраниях также подчеркивается, что все сотрудники должны выполнять свои обязанности честно, добросовестно, на высоком профессиональном уровне и не превышать своих полномочий, сохранять честь и достоинство в любой ситуации, соблюдать правила этикета и профессиональной этики, быть скромными, вежливыми, не грубить никому, воздерживаться от действий, которые могут опорочить имя педагога и нанести ущерб его репутации.
В заключение можно сказать, что коррупция — сложное социальное явление, и применение отдельных мер борьбы с ней не считается эффективным; для борьбы с коррупцией необходимо сотрудничество государства и общества. Ведь реформы, проводимые в этом направлении, могут дать желаемые результаты только при условии активности граждан.
Поэтому нам необходимо усилить общественный контроль в борьбе с коррупцией, и нам всем необходимо работать сообща. В этой связи необходимо исходить из того, что целью и объектом антикоррупционной деятельности является не отдельный коррупционер, а меры по устранению и предупреждению обстоятельств, создающих условия для таких действий.