TA’LIM VA TARBIYADA KORRUPSIYADAN HOLI MUHIT YARATISH ENG MUHIM TAMOYILDIR!
Korrupsiya har qanday davlat va jamiyatning barcha sohalari rivojlanishiga jiddiy putur yetkazadi, tarqqiyotni sekinlashtiradi, davlatni ich-ichidan yemirib, xalqni xonavayron etadi, huquq va manfaatlar buzilishiga sabab bo‘ladi.
Bugungi kunda butun jahon miqyosida ushbu jinoyatga qarshi kurashish eng dolzarb masalalardan biriga aylangan. Ayni paytda mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashishning barcha huquqiy asoslari yaratilgan. Bu borada har birimizdan hushyorlik va mas’uliyatlilik talab etiladi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning joriy yilning 5-mart kuni korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha ishlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishda «Korrupsiyaga qarshi kurashda barchamiz yagona kuch bo‘lib harakat qilsak, albatta, yanada katta ijobiy samaraga erishamiz» degan gaplarida ulkan ma’no mujassam.
Darhaqiqat, korrupsiya bor joyda haqiqat va adolat bo‘lmaydi. Hech qaysi bir sohaning rivojlanishiga, oldimizga qo‘ygan maqsadimizga erisha olmaymiz. Korrupsiya – qonunning qo‘pol ravishda buzilishidir. Korrupsiyaga yo‘l qo‘yganning kuni qisqa.
Korrupsiya darajasining yuqoriligi mamlakatning xalqaro miqyosda obro‘sini tushiradigan, investisiyaviy muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan omildir. Shu bois korrupsiya bilan murosa qilib bo‘lmaydi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganlaridek, odamlar bolasini maktab yoki bog‘chaga joylashtirishda sarson bo‘lgan, ishini “boshqa yo‘llar” bilan hal qilishga to‘g‘ri kelgan edi. Bundan 7-8 yil avval oliygohlarga o‘qishga kirishda “tanish-bilishchilik” avj olgan edi. Soha raqamlashdi, imtihonlar onlayn translyasiya bo‘layapti. Avval test topshirib, to‘plagan balliga qarab, keyin oliygohni tanlash tizimi joriy qilindi. Oliy ta’limda 35 turdagi hujjatlarni inson omilisiz olishga o‘tilgani uchun sohadagi murojaatlar 2,2 baravar kamaydi.
Yig‘ilishda mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlikni qadrlash, kechagi kun bilan bugungi kunni farqini yaxshi tushunish, mahallada, to‘y-marakada ortiqcha isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik, halollik va shukronalik bilan hayot kechirishni tushuntirish ishlari bo‘yicha jamiyatimizda yaxshi tajribalar yetishmasligi qayd etildi. Yana bir muhim tomoni, maktab direktorlari “Tarbiya” fani doirasida o‘g‘il-qizlarimizga halollik, birovni haqiga xiyonat qilmaslik kabi ezgu g‘oyalarni sodda tilda tushuntirib borishi kerakligi ta’kidlandi.
Muhtaram Prezidentimizning Oliy ta’lim muassasalari Rektorlariga talaba va yoshlarning korrupsiyaga qarshi loyihalari, startap va innovasion tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tizimini yo‘lga qo‘yishi zarurligi yuzasidan berilgan topshiriqlaridan kelib chiqib, mas’ul mutasaddilar bilan amalga oshirishimiz lozim bo‘lgan aniq maqsad va rejalarni belgilab oldik.
Universitetda bugungi kungacha korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘plab tadbirlar amalga oshirildi. Bularning barchasi sobiq institutning hamma xodimlarini, shu jumladan professor-o‘qituvchi tarkibini attestatsiya qilinishidan boshlandi. Natijada, professor-o‘qituvchi tarkibi saralanib, o‘z navbatida, universitet, asosan xorijda tahsil olgan istiqbolli yosh kadrlar bilan to‘ldirildi. Shuningdek, "Korrupsiyasiz ta’lim" yo‘lga qo‘yilib, bunda asosiy omil ustoz-shogird o‘rtasida sog‘lom muhit yaratilishiga, ochiqlik va shaffoflikka katta e’tibor qaratildi. Rahbar va yoshlar uchrashuvi doimiy ravishda o‘tkazilib, individual murojaatlar bilan ishlashning yangi tizimi yaratildi.
Umuman, davlatimiz rahbari ta’kidlaganlaridek, “korrupsiya – kelajakka tahdid” degan g‘oya asosida Yangi O‘zbekiston yoshlari qalbidan joy oladigan tizim yaratishimiz, korrupsiyaga “jamiyat tanasidagi saraton” sifatida qarashimiz lozim. Davlatimiz farovonligi, xalqimizning ertangi kuni, kelajagimiz yo‘lida bir maqsad sari birlashsakkina bu illatning ildizini quritishga erisha olamiz. Barchamiz korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashishni avval o‘zimizdan boshlashimiz, bunga qarshi ma’nan va huquqiy tayyorlanishimiz zarur. Har birimiz qo‘rqmasdan o‘z huquqimizni to‘laqonli amalga oshirsak, qonun buzilishiga yo‘l qo‘ymasak, loqayd va befarq bo‘lmasak, o‘z majburiyatimizni sidqidildan bajarsak nafaqat korrupsiyaga, balki har qanday jinoyatga mukammal qarshi kurashish imkoniyatimiz yuzaga keladi.

Создание среды, свободной от коррупции в образовании и воспитании, — важнейший принцип!
Коррупция серьезно подрывает развитие любого государства и всех слоев общества, замедляет прогресс, разъедает государство изнутри, разоряет народ, приводит к нарушению прав и интересов.
Сегодня борьба с этим преступлением стала одной из самых актуальных проблем во всем мире. В настоящее время в нашей стране созданы все правовые основы противодействия коррупции. Это требует от каждого из нас бдительности и ответственности.
Большой смысл содержат слова Главы нашего государства Шавката Мирзиёева на расширенном совещании 5 марта текущего года, посвященном эффективности работы по предупреждению коррупции и приоритетам на будущее: «Если мы все будем действовать как единая сила в борьбе с коррупцией, то, безусловно, добьемся еще больших позитивных результатов».
Действительно, там, где есть коррупция, нет правды и справедливости. Мы не можем добиться развития ни одного сектора или тех целей, которые мы перед собой ставим. Коррупция является грубым нарушением закона. Дни тех, кто допускает коррупцию, коротки.
Высокий уровень коррупции является фактором, подрывающим международную репутацию страны и негативно влияющим на инвестиционный климат. Поэтому компромисса с коррупцией не существует.
Как отметил глава нашего государства, люди не решались отдавать детей в школу или детский сад, и им приходилось решать свои проблемы «другими способами». 7–8 лет назад наблюдался всплеск «знакомства» при поступлении в вузы. Отрасль перешла на цифровые технологии, и экзамены транслируются онлайн. Была введена система, при которой студенты сначала сдают тест, а затем выбирают университет на основе полученных баллов. За счет перехода на получение 35 видов документов в сфере высшего образования без учета человеческого фактора, количество заявлений на местах сократилось в 2,2 раза.
На встрече было отмечено отсутствие в нашем обществе надлежащей практики с точки зрения признания мира и стабильности в нашей стране, понимания разницы между вчерашним и сегодняшним днем, избегания чрезмерных отходов в обществе, на свадьбах и вечеринках, а также жизни, наполненной честностью и благодарностью. Был подчеркнут еще один важный аспект: в рамках предмета «Образование» директора школ должны простым языком объяснять нашим мальчикам и девочкам такие благородные идеи, как честность и непреступление чьих-либо прав.
Исходя из поручений нашего Уважаемого Президента ректорам высших учебных заведений о необходимости создания системы поддержки антикоррупционных проектов, стартапов и инновационных инициатив студентов и молодежи, мы поставили перед собой конкретные цели и планы, которые нам необходимо реализовать совместно с ответственными должностными лицами.
На сегодняшний день в университете реализовано множество мер по предупреждению и борьбе с коррупцией. Все началось с аттестации всех сотрудников бывшего института, включая преподавательский состав. В результате был проведен подбор профессорско-преподавательского состава, а в свою очередь университет пополнился перспективными молодыми кадрами, в основном, прошедшими обучение за рубежом. Также была запущена программа «Образование без коррупции», в которой основное внимание уделяется созданию здоровой среды между учителем и учеником, а также открытости и прозрачности. Регулярно проводились встречи лидеров с молодежью, была создана новая система работы с индивидуальными обращениями.
В целом, как подчеркнул глава нашего государства, нам необходимо создать систему, которая найдет место в сердцах молодежи Нового Узбекистана, основанную на идее, что «коррупция – это угроза будущему», и относиться к коррупции как к «раковой опухоли на теле общества». Только объединившись ради общей цели — процветания нашего государства, завтрашнего дня нашего народа и нашего будущего — мы сможем искоренить корень этого зла. Нам всем необходимо начать борьбу с любой формой коррупции с себя и подготовить себя к ней морально и юридически. Если каждый из нас будет бесстрашно пользоваться своими правами в полной мере, не допускать нарушений закона, не будет равнодушным и безразличным, а добросовестно выполнять свои обязательства, у нас появится возможность прекрасно бороться не только с коррупцией, но и с любой преступностью.