Universitetda Prezident qarori ijrosi hamda 2024 - 2025-o‘quv yili bitiruvchilari ishga joylashish taqsimoti o‘tkazildi
• Universitetda Prezident qarori ijrosi hamda 2024 - 2025-o‘quv yili bitiruvchilari ishga joylashish taqsimoti o‘tkazildi
Universitetda Prezident qarori ijrosi hamda  2024 - 2025-o‘quv yili bitiruvchilari ishga joylashish taqsimoti o‘tkazildi
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-son qarori ijrosi hamda  2024-2025 o‘quv yilida bitiruvchi talabalar Veterinariya profilaktikasi va davolash hamda Veterinariya diagnostikasi va oziq-ovqat xavfsizligi  fakultetlari bo‘yicha bitiruvchi talabalarning kelgusida ishga joylashishi bo‘yicha taqsimot komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishni universitet rektori professor X.B.Yunusov ochib berdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-son qarori qarorning qabul qilinishi bu aynan yoshlarga qaratilayotgan etibor xususan ularning bandligini taminlashga qaratilayotgani, OTMlar bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturini amalga oshirish ko‘rsatilgan bu juda katta imkoniyatlar eshigini ochib berilishi, bitiruvchilar tomonidan startap loyihalar asosida 80 ming AQSH dollori miqdorida O‘zbekiston Milliy banki ishtirokida ajratilganligining o‘zi juda kata imkoniyat ekanligi takidlab  o‘tildi. Shuningdek bitiruvchilarga ishga joylashish bo‘yicha tavsiyalarni berib aniq ish joyiga ega bo‘lmagan bitiruvchilarni joylashtirish bo‘yicha mas’ullarga tegishli ko‘rsatma va topshiriqlar berib o‘tildi.
Shuningdek yig‘ilishda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor professor A.A.Elmurodov taqsimot komissiyasiga taqdim etilgan bitiruvchilarni ish joylarini o‘qib eshittirdi va ishga joylashish masalasida ayrim bitiruvchi talabalarni  kasbiy faoliyatidan kelib chiqib  11-aprel kuni universitetda “Karera” kunlarini tashkil etilgan holda O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, viloyatlardagi boshqarma   va bo‘limlari, yirik klasterlar, tashkilot va korxona rahbarlarini jalb qilinishi bo‘yicha ma’lumotlar berib o‘tdi. Shundan so‘ng bitiruvchi talabalarning 50 ga yaqin loyihalar ko‘rib chiqilib 10 dan  ortiq startap loyihalari bevosita rahbarlar va soha mutaxassislari ishtirokida eshitildi hamda Samarqand davlat universiteti huzurida ochilgan Kelajakka qadam dasturi bo‘yicha tashkil etilgan markazga topshirilishi belgilanib olindi.
Tadbirning ikkinchi qismi savol-javob shaklidagi ochiq muloqot ko‘rinishida davom etib, unda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga tegishli rahbarlar shuningdek registrator ofisi, fakultet dekanlari, bo‘lim boshliqlari hamda va malakaviy amaliyot bo‘yicha mas’ullar tomonidan batafsil javob olishdi.

В университете состоялись мероприятия по реализации Указа Президента и распределению мест трудоустройства выпускников 2024-2025 учебного года
• В университете состоялись мероприятия по реализации Указа Президента и распределению мест трудоустройства выпускников 2024-2025 учебного года
В Самаркандском государственном университете ветеринарии, животноводства и биотехнологии состоялось очередное заседание распределительной комиссии по реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2025 года №ПП-61 «О дополнительных мерах по содействию в трудоустройстве выпускников высших образовательных учреждений» и перспективному трудоустройству студентов, окончивших факультеты ветеринарной профилактики и лечения и ветеринарной диагностики и пищевой безопасности в 2024-2025 учебном году.
Встречу открыл ректор университета профессор Х.Б. Юнусов, и было подчеркнуто, что принятие Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-61 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по содействию выпускникам высших учебных заведений в трудоустройстве» является большой возможностью, так как показывает внимание, уделяемое молодежи, в частности, обеспечению ее занятости, реализацию программы «Шаг в будущее» по содействию выпускникам высших учебных заведений в трудоустройстве, а также выделение выпускникам на основе стартап-проектов с участием Национального банка Узбекистана 80 тыс. долларов США. Выпускникам также были даны рекомендации по трудоустройству и соответствующие инструкции, а также даны указания лицам, ответственным за трудоустройство выпускников, не имеющих конкретной работы.
На встрече также присутствовал проректор по учебной работе профессор А.А. Элмуродов зачитал предложения о трудоустройстве выпускников, представленные распределительной комиссии, и предоставил информацию об организации 11 апреля в университете «Дней карьеры» по итогам профессиональной деятельности некоторых выпускников с привлечением Комитета по развитию ветеринарии и животноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, региональных управлений и отделов, руководителей крупных кластеров, организаций и предприятий. После этого было рассмотрено около 50 проектов выпускников, более 10 стартап-проектов были заслушаны непосредственно с участием руководителей и экспертов отрасли, и было принято решение о направлении их в центр, созданный в рамках программы «Шаг в будущее», открытый в Самаркандском государственном университете.
Вторая часть мероприятия продолжилась открытой сессией вопросов и ответов, в ходе которой молодые люди получили подробные ответы на свои вопросы от профильных руководителей, а также от сотрудников регистратуры, деканов факультетов, заведующих кафедрами и лиц, ответственных за профессиональную практику.