"YASHIL MAKON" LOYIHASI DOIRASIDA MO‘YNOQDA 5 000 TUP SAKSOVUL EKILDI
Joriy yilning 3-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tashabbusi bilan muhim ekologik tadbir o‘tkazildi. Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda uning Nukus va Toshkent filiallari rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, tyutorlar va talaba-yoshlari Mo‘ynoq tumanida 5 000 tup saksovul ko‘chatini ekdi.
Mazkur tadbir "Yashil makon" loyihasi doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi ekologik muhitni yaxshilash, Orolbo‘yi hududida yashil maydonlarni ko‘paytirish va atrof-muhit barqarorligini ta’minlashdir. Saksovul o‘simligi cho‘l hududlari uchun nihoyatda muhim bo‘lib, u tuproq eroziyasining oldini olish, qum va chang bo‘ronlarini kamaytirish hamda ekologik muvozanatni saqlashda katta ahamiyatga ega.
Tadbir davomida oliy ta’lim muassasalari vakillari hamkorlikda ko‘chat ekish jarayonida faol qatnashib, atrof-muhitga bo‘lgan e’tibor va mas’uliyatni yanada oshirdi. Bundan tashqari, talaba-yoshlar o‘z bilimlarini amaliyotda sinovdan o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
"Yashil makon" loyihasi O‘zbekistonda ekologik barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi keng qamrovli tashabbuslardan biri bo‘lib, ushbu loyihaning amalga oshirilishi kelajak avlodlar uchun toza va sog‘lom atrof-muhitni yaratishga xizmat qiladi.
Mo‘ynoq tumanida o‘tkazilgan ushbu ijtimoiy-ekologik tadbir esa talaba-yoshlarning atrof-muhitga bo‘lgan mas’uliyatini oshirish bilan birga, ularni jamoaviy ishlarga ham undaydi.
Shunday ezgu tashabbuslar davom etishi natijasida ekologik muammolarni bartaraf etish yo‘lida muhim qadamlar qo‘yilishi shubhasiz.
"Yashil makon" loyihasi orqali O‘zbekistonning turli hududlarida ham shunday tadbirlar o‘tkazilishi kelajakda atrof-muhitni asrab-avaylash borasida yanada samarali natijalarga erishishga yordam beradi.

В Муйынке в рамках проекта «Зеленая зона» высажено 5000 кустов саксаула
3 апреля текущего года по инициативе Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан состоялось важное экологическое мероприятие. Руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии и его Нукусского и Ташкентского филиалов высадили 5000 саженцев саксаула в Муйнакском районе.
Данное мероприятие проводилось в рамках проекта «Зеленая зона», основной целью которого является улучшение экологической обстановки, увеличение площади зеленых насаждений в Приаралье, обеспечение экологической устойчивости. Растение саксаул чрезвычайно важно для пустынных регионов, играя важную роль в предотвращении эрозии почвы, уменьшении песчаных и пыльных бурь и поддержании экологического равновесия.
В ходе мероприятия представители высших учебных заведений активно участвовали в процессе совместной посадки деревьев, что еще больше повысило внимание и ответственность за окружающую среду. Кроме того, студенты имели возможность проверить свои знания на практике.
Проект «Зеленая зона» является одной из комплексных инициатив по обеспечению экологической устойчивости в Узбекистане, а реализация данного проекта послужит созданию чистой и здоровой окружающей среды для будущих поколений.
Социально-экологическое мероприятие, проводимое в Муйнакском районе, не только повышает ответственность школьников за окружающую среду, но и мотивирует их работать сообща, в команде.
По мере продолжения подобных благородных инициатив нет сомнений в том, что будут предприняты важные шаги по устранению экологических проблем.
Проведение подобных мероприятий в разных регионах Узбекистана в рамках проекта «Зеленое пространство» поможет в будущем добиться более эффективных результатов в охране окружающей среды.