"YASHIL MAKON" LOYIHASI DOIRASIDA MO‘YNOQDA 5 000 TUP SAKSOVUL EKILDI
Joriy yilning 3-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tashabbusi bilan muhim ekologik tadbir o‘tkazildi. Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda uning Nukus va Toshkent filiallari rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, tyutorlar va talaba-yoshlari Mo‘ynoq tumanida 5 000 tup saksovul ko‘chatini ekdi.
Mazkur tadbir "Yashil makon" loyihasi doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi ekologik muhitni yaxshilash, Orolbo‘yi hududida yashil maydonlarni ko‘paytirish va atrof-muhit barqarorligini ta’minlashdir. Saksovul o‘simligi cho‘l hududlari uchun nihoyatda muhim bo‘lib, u tuproq eroziyasining oldini olish, qum va chang bo‘ronlarini kamaytirish hamda ekologik muvozanatni saqlashda katta ahamiyatga ega.
Tadbir davomida oliy ta’lim muassasalari vakillari hamkorlikda ko‘chat ekish jarayonida faol qatnashib, atrof-muhitga bo‘lgan e’tibor va mas’uliyatni yanada oshirdi. Bundan tashqari, talaba-yoshlar o‘z bilimlarini amaliyotda sinovdan o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
"Yashil makon" loyihasi O‘zbekistonda ekologik barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi keng qamrovli tashabbuslardan biri bo‘lib, ushbu loyihaning amalga oshirilishi kelajak avlodlar uchun toza va sog‘lom atrof-muhitni yaratishga xizmat qiladi.
Mo‘ynoq tumanida o‘tkazilgan ushbu ijtimoiy-ekologik tadbir esa talaba-yoshlarning atrof-muhitga bo‘lgan mas’uliyatini oshirish bilan birga, ularni jamoaviy ishlarga ham undaydi.
Shunday ezgu tashabbuslar davom etishi natijasida ekologik muammolarni bartaraf etish yo‘lida muhim qadamlar qo‘yilishi shubhasiz.
"Yashil makon" loyihasi orqali O‘zbekistonning turli hududlarida ham shunday tadbirlar o‘tkazilishi kelajakda atrof-muhitni asrab-avaylash borasida yanada samarali natijalarga erishishga yordam beradi.

5,000 SAXAUL BUSHES PLANTED IN MUYINOK AS PART OF THE "GREEN SPACE" PROJECT
On April 3 of this year, an important ecological event was held at the initiative of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry. The leadership, professors, tutors and students of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology and its Nukus and Tashkent branches planted 5,000 saxaul seedlings in the Muynak district.
This event was held within the framework of the "Green Space" project, the main goal of which is to improve the ecological environment, increase green spaces in the Aral Sea region and ensure environmental sustainability. The saxaul plant is extremely important for desert regions, it is of great importance in preventing soil erosion, reducing sand and dust storms, and maintaining ecological balance.
During the event, representatives of higher education institutions actively participated in the joint planting of seedlings, further increasing attention and responsibility for the environment. In addition, students had the opportunity to test their knowledge in practice.
The "Green Space" project is one of the comprehensive initiatives to ensure environmental sustainability in Uzbekistan, and the implementation of this project will serve to create a clean and healthy environment for future generations.
This socio-ecological event held in the Muynak district not only increases the responsibility of students for the environment, but also encourages them to work together.
As a result of the continuation of such noble initiatives, significant steps will undoubtedly be taken to eliminate environmental problems.
Holding such events in different regions of Uzbekistan through the "Green Space" project will help achieve more effective results in environmental protection in the future.