Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Veterinariya va chorvachilik sohalarida kadrlar tayyorlash sifatini oshirishning ustuvor vazifalari” mavzusida IV-respublika o‘quv-uslubiy seminari hamda 2024/2025-o‘quv yilida Universitet bitiruvchilarini ish bilan bandligini ta’minlash maqsadida “Karyera kuni”da Biotexnologiya fakulteti Biotexnologiya kafedrasi qoshida tashkil etilgan IN VITRO ilmiy-amaliy laboratoriyasi ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tashrif buyurgan mehmonlarga Universitet rektori, professor X.B.Yunusov IN VITRO laboratoriyasining bir qancha afzalliklari, xususan, genetik jihatdan bir xil, sifatli o‘simliklar olinishi, yil davomida ko‘chat yetishtirish (mavsumga bog‘liq emas), tez va ko‘p miqdorda ko‘chat yetishtirish imkonini berishi, steril muhitda kasalliklardan xoli ko‘chatlar olish mumkinligi, in vitroda yetishtirilgan ko‘chatlardan olinadigan daromad ananaviy usulda ko‘paytirilgan ko‘chatga nisbatan 5 marta ko‘p bo‘lishini aytib o‘tdi.
Biotexnologik yondashuvlar asosida o‘simliklarning vegetativ organlarini in vitro sharoitda o‘stirish orqali molekulyar genetika va amaliy seleksion jarayonlar uchun sharoitga mos manbalarni yaratish imkonini beradi. Biotexnologik usullarga asoslangan holda seleksion manbalar yaratish yoki hujayraviy seleksiyasiyaga asoslangan biotexnologik yondashuvlar quyidagi yo‘nalishlar asosida tavsiflanadi. Jumladan, seleksiya jarayonlarini tezlashtirishga yo‘naltirilgan yo‘nalish, genotiplar xilma-xillikni yaratish va tanlash imkoniyatini oshirish.
Bu o‘rinda o‘simliklarning sharoitga mos turi yoki nav namunalarini mikroklonal ko‘paytirishga alohida e’tibor berilmoqda.

В СамГУВМЖБ состоялось торжественное открытие научно-практической лаборатории IN VITRO
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий состоялся IV Республиканский учебно-методический семинар на тему «Приоритетные задачи повышения качества подготовки кадров по направлениям ветеринарии и животноводства», а в «День карьеры» состоялась торжественная церемония открытия научно-практической лаборатории IN VITRO, организованной при кафедре биотехнологии факультета биотехнологии, с целью обеспечения трудоустройства выпускников университета в 2024/2025 учебном году.
Ректор университета, профессор Х.Б. Юнусов рассказал гостям о ряде преимуществ лаборатории IN VITRO, в частности, о возможности получения генетически однородных, высококачественных растений, о возможности выращивания рассады в течение всего года (независимо от сезона), о возможности выращивать рассаду быстро и в больших количествах, о возможности получения безболезненной рассады в стерильных условиях, а также о том, что доход от рассады, выращенной in vitro, в 5 раз выше, чем от рассады, размноженной традиционным способом.
Выращивание вегетативных органов растений in vitro на основе биотехнологических подходов позволяет создавать подходящие ресурсы для молекулярной генетики и практических селекционных процессов. Биотехнологические подходы, основанные на создании источников селекции на основе биотехнологических методов или клеточной селекции, описаны в следующих областях. В частности, направление направлено на ускорение селекционных процессов, создание генотипического разнообразия и повышение возможности отбора.
Особое внимание здесь уделяется микроклональному размножению видов и сортов растений, подходящих для данных условий.