Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Veterinariya va chorvachilik sohalarida kadrlar tayyorlash sifatini oshirishning ustuvor vazifalari” mavzusida IV-respublika o‘quv-uslubiy seminari hamda 2024/2025-o‘quv yilida Universitet bitiruvchilarini ish bilan bandligini ta’minlash maqsadida “Karyera kuni”da Biotexnologiya fakulteti Biotexnologiya kafedrasi qoshida tashkil etilgan IN VITRO ilmiy-amaliy laboratoriyasi ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tashrif buyurgan mehmonlarga Universitet rektori, professor X.B.Yunusov IN VITRO laboratoriyasining bir qancha afzalliklari, xususan, genetik jihatdan bir xil, sifatli o‘simliklar olinishi, yil davomida ko‘chat yetishtirish (mavsumga bog‘liq emas), tez va ko‘p miqdorda ko‘chat yetishtirish imkonini berishi, steril muhitda kasalliklardan xoli ko‘chatlar olish mumkinligi, in vitroda yetishtirilgan ko‘chatlardan olinadigan daromad ananaviy usulda ko‘paytirilgan ko‘chatga nisbatan 5 marta ko‘p bo‘lishini aytib o‘tdi.
Biotexnologik yondashuvlar asosida o‘simliklarning vegetativ organlarini in vitro sharoitda o‘stirish orqali molekulyar genetika va amaliy seleksion jarayonlar uchun sharoitga mos manbalarni yaratish imkonini beradi. Biotexnologik usullarga asoslangan holda seleksion manbalar yaratish yoki hujayraviy seleksiyasiyaga asoslangan biotexnologik yondashuvlar quyidagi yo‘nalishlar asosida tavsiflanadi. Jumladan, seleksiya jarayonlarini tezlashtirishga yo‘naltirilgan yo‘nalish, genotiplar xilma-xillikni yaratish va tanlash imkoniyatini oshirish.
Bu o‘rinda o‘simliklarning sharoitga mos turi yoki nav namunalarini mikroklonal ko‘paytirishga alohida e’tibor berilmoqda.

THE OPENING CEREMONY OF THE IN VITRO SCIENTIFIC AND PRACTICAL LABORATORY WAS HELD AT SAMSUVMLB
The IV Republican Educational and Methodological Seminar on “Priority Tasks of Improving the Quality of Personnel Training in the Fields of Veterinary Medicine and Animal Husbandry” and the opening ceremony of the IN VITRO Scientific and Practical Laboratory, organized under the Department of Biotechnology of the Faculty of Biotechnology, were held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology on “Career Day” to ensure the employment of University graduates in the 2024/2025 academic year.
The Rector of the University, Professor Kh.B. Yunusov, spoke to the visiting guests about several advantages of the IN VITRO laboratory, in particular, the ability to obtain genetically uniform, high-quality plants, year-round seedling cultivation (not dependent on the season), the ability to quickly and in large quantities, the ability to obtain disease-free seedlings in a sterile environment, and the fact that the income from seedlings grown in vitro is 5 times higher than that of seedlings propagated in the traditional way.
Growing vegetative organs of plants in vitro based on biotechnological approaches allows for the creation of suitable sources for molecular genetics and practical selection processes. Biotechnological approaches based on biotechnological methods or cell-based selection are characterized by the following directions. In particular, the direction aimed at accelerating selection processes, creating genotype diversity and increasing the possibility of selection.
Here, special attention is paid to microclonal propagation of plant species or varieties suitable for the conditions.