SAMDVMCHBUDA “ZARAFSHON” GAZETASI VA ZARNEWS.UZ SAYTI XODIMLARI BILAN IJODIY UCHRASHUV O‘TKAZILDI
Butun dunyoda, xususan MDH davlatlarida bosma nashrlar asta-sekin o‘z o‘rnini Internet nashrlari va ijtimoiy tarmoqlarga bo‘shatib berayotgan bir paytda, o‘zbek media-segmentida bosma nashrlar kerakmi yoki kerak emas, degan tortishuvlar davom etyapti. Bir qarashda, bahslashayotgan ikki tomonning fikrlarida ham jon bordek. Bosma nashrlar kelgusi faoliyatiga qarshilarning fikricha, matbuot o‘quvchini qiziqtira oladigan formatga hech qachon o‘ta olmaydi. Bu fikrga qarshilarning ta’kidlashicha, bosma nashrlarning intihosi jamiyatda chalasavodlikning, fikrsizlikning, ma’rifatsizlikning ibtidosi bo‘ladi.
“Zarafshon” va “Samarkadskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri F.Toshev, ZarNews.uz sayti muharriri A.Haydarov, bosh muharrir o‘rinbosari Gʻ.Hasanov, muxbir G.Mo‘minovaning universitet ijodkor o‘qituvchilari va talabalarri bilan bo‘lgan uchrashuvda ham shu mavzuda fikr yuritilib, bugungi kunda aksariyat odamlar e’tiborini internet zabt etib borayotganligi, kitob va gazeta o‘qimaslikning salbiy oqibatlariga e’tibor qaratildi.
Ijodiy uchrashuvni ochib bergan universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov bunday muloqotlar nafaqat talabalar, balki o‘qituvchilar uchun ham fikr almashish, ilmiy va ijodiy ongni boyitishning muhim maydoniga aylanib borishini ta’kidlab, ijodkorlar bilan uchrashuv o‘qituvchilar uchun ham muloqot, ham ilhom manbai sanalishini, chunki o‘z fikrini qog‘ozga tushirib, jamoatchilikka yetkaza olgan o‘qituvchi — jamiyatning haqiqiy ziyolisi ekanligini aytib o‘tdi.
Shuningdek, tadbir davomida “Zarafshon” va “Samarkadskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri F.Toshev va O‘zbekiston Jurnalistlari uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari Akram Haydarov, muxbir G.Mo‘minovalar kitob va gazeta o‘qishning ijobiy holatlariga to‘xtaldi. “Zarafshon” gazetasi kutubxonasida keyingi yillarda nashr etilgan kitoblar haqida ma’lumotlar berib, o‘z ijod namunasidan o‘qib eshittirdi.
Uchrashuv so‘nggida talabalar ham o‘z ijod namunalaridan o‘qib, jurnalist va ijodkorlarga savollar berdi. Tadbirda faol ishtirok etgan talabalarga kitoblar sovg‘a qilindi.

В СамГУВМЖБ состоялась творческая встреча с сотрудниками газеты «Зарафшон» и сайта ZarNews.uz.
В то время как печатные СМИ постепенно уступают место онлайн-изданиям и социальным сетям по всему миру, особенно в странах СНГ, в узбекском медиапространстве продолжаются дебаты о необходимости печатных СМИ. На первый взгляд, в мнениях обеих сторон есть доля правды. Противники будущего печатных СМИ считают, что пресса никогда не сможет перейти к формату, который будет интересен читателю. Противники этой идеи утверждают, что упадок печатных СМИ станет началом неграмотности, бездумности и отсутствия просвещения в обществе.
На встрече главного редактора объединенной редакции газет «Зарафшон» и «Самаркандский вестник» Ф. Тошева, редактора сайта ZarNews.uz А. Хайдарова, заместителя главного редактора Г. Гасанова и репортера Г. Муминовой с творческими преподавателями и студентами университета также обсуждалась эта тема, обращая внимание на то, что сегодня внимание большинства людей приковано к интернету, и на негативные последствия отказа от чтения книг и газет.
Открывая встречу творческих людей, ректор университета академик Худайназар Юнусов отметил, что подобные диалоги становятся важным пространством для обмена идеями и обогащения научно-творческого сознания не только для студентов, но и для преподавателей, и подчеркнул, что встречи с творческими людьми являются как источником общения, так и вдохновения для преподавателей, поскольку преподаватель, способный изложить свои мысли на бумаге и донести их до публики, является истинным интеллектуалом общества.
Также в ходе мероприятия главный редактор объединенной редакции газет «Зарафшон» и «Самаркандский вестник» Ф. Тошев, руководитель регионального отделения Союза журналистов Узбекистана Акрам Хайдаров и корреспондент Г. Муминова затронули позитивные аспекты чтения книг и газет. Они рассказали о книгах, изданных в последние годы в библиотеке газеты «Зарафшон», и зачитали отрывки из собственных произведений.
В конце встречи студенты также зачитали отрывки из своих работ и задали вопросы журналистам и творческим деятелям. Студентам, активно участвовавшим в мероприятии, были вручены книги.