“YOSH PROFESSOR-O‘QITUVCHILAR, PEDAGOGLAR FAOLIYATINI RIVOJLANTIRISH”
SamDVMCHBU rektori professor X.Yunusov yosh professor-o‘qituvchilarga mahorat darsini o‘tdi. Darsda o‘qitish mahoratining yuqori darajasi, shaxsiy va professional fazilatlar, o‘qituvchi faoliyatida rivojlanish imkoniyatlari hamda o‘qitish usullari, axloqiy qoidalar va talaba bilan ishonchli munosabatlarni yaratish haqida so‘z kiritildi.Cocoon AI Summary
SamDVMCHBU rektori, professor X.Yunusov universitetning yosh professor-o‘qituvchilari uchun shu mavzuda mahorat darsini o‘tdi
Rektor dars avvalida o‘qitish mahoratining eng yuqori darajasi — bu o‘z fanini chuqur bilish va unga bog‘liq fanlarga keng dunyoqarash, mavjud bilimlarni talabalarga do‘stona tarzda yetkazish, rivojlangan shaxsiy fazilatlar, ilmiy va pedagogik faoliyatga ijodiy yondashuv, ilmiy va pedagogik muammolarni samarali hal qilish, o‘quv jarayonida shaxsni rivojlantirish va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, fan bo‘yicha kuchli kompetensiyalarni singdirish va talabalarga o‘rganish quvonchini his qilish imkonini berish ekanligini alohida qayd etib o‘tdi.
Shuningdek, pedagogik mukammallikning ushbu keng ta’rifiga asoslanib, o‘qituvchining beshta maxsus fazilatlari guruhi tuzilgan bo‘lib, bu tengdoshlar orasida eng yaxshi bo‘lish uchun ushbu fazilatlarni tushunish va o‘ziga singdirish imkonini berishini ta’kidladi.
Avvalo, biz shaxsiy fazilatlarni ko‘rib chiqamiz, chunki boshqa barcha shaxsiy fazilatlar harakterli maxsus harakatlarga bog‘liq - o‘qituvchi o‘z ishini sevishi va o‘zini unda ko‘rishi kerakligi, bilim va ko‘nikmalarni yuqori baholash va ularni doimiy ravishda takomillashtirish ustida ishlash, kiyim-kechak, ovqatlanish, bilim olish va turmush tarzida talabalar va hamkasblar uchun o‘rnak bo‘lish, dangasa bo‘lmaslik, faol, g‘ayratli va yetakchilik xususiyatlariga ega bo‘lish, yolg‘iz qolganda ham, aqlli va zukko inson qadr-qimmatini to‘liq saqlash lozimligini ta’kidladi.
O‘qituvchining asosiy xususiyatlarining ikkinchi guruhiga o‘qituvchini mohir o‘qituvchidan ajratib turadigan professional fazilatlar kirishi, o‘qitiladigan fanlarni chuqur bilish, oldingi va unga bog‘liq fanlar bo‘yicha keng bilim, pedagogika asoslarini yaxshi bilish, o‘smirlik va yoshlik psixologiyasi, nutq texnikasi haqida bilim, doimiy ravishda o‘zini takomillashtirish va o‘zini tahlil qilish, hissiy holatini nazorat qilish qobiliyati bo‘lishligi haqida so‘z yuritdi.
O‘qituvchining hulq-atvor madaniyati xususida so‘z yuritib, nostandart yechimlarni doimiy ravishda izlash, o‘qituvchining qadr-qimmatini saqlab qolgan holda, turli xil o‘qitish vaziyatlarida oddiy yechimlarni yaratish, guruhning eng yaxshi va eng shuhratparast a’zolari porlashi mumkin bo‘lgan vaziyatlarni ataylab yaratish, guruhning bir qismi bo‘lish va talabalar bilan ishonchli munosabatlarni o‘rnatish, o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha o‘qish davomida talabalarni doimiy ravishda rag‘batlantirish qobiliyati bo‘lishligiga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, o‘qitish usullarini bilish va o‘z usullarini ishlab chiqish, o‘qitish texnikasi va texnologiyalarini mukammal bilish, turli xil psixotip guruhlari bilan bag‘rikenglik asosida muloqot qilish, dars va sinfni yaxshi boshqarish ko‘nikmalari, zamonaviy IT texnologiyalarini bilish va ulardan kundalik ishda foydalanish kabi o‘qituvchining maxsus ko‘nikmalari va qobiliyatlari bo‘lishligini aytib o‘tdi.
Shuningdek, o‘qituvchining o‘z faoliyatida amal qilishi lozim bo‘lgan axloqiy qoidalar, amallar va tavsiyalar, o‘qituvchining o‘quv ishlari, darslarda ijobiy va qo‘llab-quvvatlovchi muhit yaratish, o‘qituvchi-talaba va talaba-talaba o‘rtasidagi munosabatlarning ohangi va uslubini tartibga solish, o‘quvchilarning faol o‘qishini rag‘batlantirish, ta’lim jarayonini takomillashtirish, talabalarning fan kompetensiyalarining rivojlanish darajasi, talabalarning ta’lim darajasini oshirish, o‘qituvchining mahorati va pedagogik professionalligi xususida tushunchalar berdi.

"Development of the activities of young professors and teachers"
The rector of SamSUVMLB, Professor Kh. Yunusov, held a master class for young professors and teachers. The lesson covered the topics of high level of teaching skills, personal and professional qualities, development opportunities in teaching activities and teaching methods, ethical rules and creating trusting relationships with students. Cocoon AI Summary
The rector of SamSUVMLB, Professor Kh. Yunusov, held a master class on this topic for young professors and teachers of the university
At the beginning of the lesson, the rector emphasized that the highest level of teaching skills is a deep knowledge of one's subject and a broad outlook on related subjects, friendly communication of existing knowledge to students, developed personal qualities, a creative approach to scientific and pedagogical activities, effective solution of scientific and pedagogical problems, development of personality in the educational process and upbringing in the spirit of patriotism, instilling strong competencies in the subject and allowing students to experience the joy of learning.
Also, based on this broad definition of pedagogical excellence, a group of five special qualities of a teacher was formed, which allowed him to understand and assimilate these qualities in order to be the best among his peers.
First of all, we will consider personal qualities, since all other personal qualities depend on specific actions of character - a teacher must love his work and see himself in it, highly value knowledge and skills and work on their constant improvement, be an example for students and colleagues in clothing, nutrition, learning and lifestyle, not be lazy, be active, energetic and have leadership qualities, and even when left alone, fully preserve the dignity of an intelligent and resourceful person.
The second group of the main characteristics of a teacher includes professional qualities that distinguish a teacher from a skilled teacher, deep knowledge of the subjects taught, extensive knowledge of previous and related subjects, good knowledge of the foundations of pedagogy, knowledge of the psychology of adolescence and youth, speech techniques, constant self-improvement and self-analysis, the ability to control one's emotional state.
Speaking about the culture of behavior of a teacher, he drew attention to the ability to constantly search for non-standard solutions, to create simple solutions in various teaching situations while maintaining the dignity of the teacher, to deliberately create situations in which the best and most ambitious members of the group can shine, to be part of the group and establish trusting relationships with students, to constantly motivate students during their studies in the subjects taught.
He also mentioned that a teacher has special skills and abilities, such as knowing teaching methods and developing his own methods, perfect knowledge of teaching techniques and technologies, communicating with different psychotype groups on the basis of tolerance, good lesson and classroom management skills, knowing modern IT technologies and using them in daily work.
He also gave insights into the ethical rules, practices and recommendations that a teacher should follow in his activities, the teacher's educational work, creating a positive and supportive environment in lessons, regulating the tone and style of teacher-student and student-student relations, encouraging active learning of students, improving the educational process, the level of development of students' subject competencies, increasing the level of education of students, and the teacher's skills and pedagogical professionalism.