11-fevral – Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” deb e'lon qilingan. Shu kuni ayollar va qizlarning ilm-fan, texnika sohasidagi yutuqlarini e’tirof etish maqsad qilingan. Universitetda olima ayollar hamda qizlar faoliyat ko'rsatadi, xotin-qizlar kimyo, biotexnologiya, qishloq xo'jaligi kabi sohalarda yuqori bilim va qobiliyatlarini namoyon qilmoqda. Ular ilmiy ishlari bilan ham e'tirof qolayotgan.
Assalomu alaykum, hurmatli ilm-fan sohasida faoliyat olib borayotgan olima ayollar va talaba-qizlarim!
11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” muborak bo‘lsin!
Xabaringiz bor, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2015-yil 22-dekabrdagi 70-sessiyasida 11-fevral – “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” sifatida rasman e’lon qilingan.
Ushbu kunni har yili nishonlash orqali ayollar va qizlarning ilm-fan, texnika va innovatsiyalar sohasida erishgan yutuqlarini yanada qo‘llab-kuvvatlash hamda alohida e’tirof etish maqsad qilingan.
Bugungi kunda universitetimizda “Olima ayollar uyushmasi” hamda “Olima qizlar klubi” faoliyat ko‘rsatmoqda. Xodimlarning qariyb 250 nafarga yaqini xotin-qizlar hisoblanishadi. Shulardan professor-o‘qituvchilar 101 nafarni tashkil etib, ulardan 2 nafari fan doktori (DSc), 24 nafari falsafa doktori (PhD), 10 nafari katta o‘qituvchi, 65 nafari o‘qituvchi va assistentlardan iborat bo‘lib, ilm-fan sohasining cho‘qqilarini egallashda samarali mehnat qilib kelishmoqda.
Faxr bilan ayta olamizki, universitetimiz olima ayollari kimyo, biotexnologiya, qishloq xo‘jaligi va boshqa ko‘plab sohalarda o‘z bilim hamda qobiliyatlarini namoyon etib, intellektual ishlari ilmiy markazlar tomonidan yuqori baholanmoqda.
Universitetimizning ayol tadqiqotchilarini ushbu sana bilan chin dildan tabriklayman! Yangi yutuqlar, ilmiy muvaffaqiyatlar va kashfiyotlar sizlarning hamrohingiz bo‘lishini tilayman.
Ilm-fan sohasidagi mehnatingiz yosh avlod uchun namuna bo‘lib, ularni yangi marralar sari ilhomlantirsin!

Hello, my esteemed female scientists and female students working in the field of science!
February 11 – The United Nations has declared the “International Day of Women and Girls in Science”. The day aims to recognize the achievements of women and girls in science and technology. Women and girls scientists work at universities, and women demonstrate their high knowledge and abilities in fields such as chemistry, biotechnology, and agriculture. They are also recognized for their scientific work.
Hello, dear female scientists and female students working in science!
Happy February 11 – “International Day of Women and Girls in Science”!
As you know, February 11 was officially declared as the “International Day of Women and Girls in Science” at the 70th session of the United Nations General Assembly on December 22, 2015.
By celebrating this day annually, the goal is to further support and recognize the achievements of women and girls in science, technology, and innovation.
Today, our university has a “Women Scientists Association” and a “Women Scientists Club.” About 250 of the employees are women. Of these, 101 are professors and teachers, 2 of whom are Doctors of Science (DSc), 24 are Doctors of Philosophy (PhD), 10 are senior lecturers, and 65 are teachers and assistants, who have been working effectively to reach the heights of science.
We can proudly say that women scientists of our university demonstrate their knowledge and abilities in chemistry, biotechnology, agriculture, and many other fields, and their intellectual work is highly appreciated by scientific centers.
I sincerely congratulate the female researchers of our university on this day! I wish you new achievements, scientific successes and discoveries.
May your work in the field of science become an example for the younger generation and inspire them to new heights!