O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasining 2026-yil 6-martdagi  “Qo‘mita tasarrufidagi Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida respublika fan olimpiadasini tashkil qilish va o‘tkazish to‘g‘risida”gi 33-i/ch-son buyrug‘I hamda Universitet rektorining 2026-yil 16-martdagi 84-son buyrug‘iga asosan Qo‘mita tasarrufidagi oliy ta’lim muassasalari bakalavriat ta’lim bosqichi talabalari o‘rtasida tashkil etilayotgan respublika fan olimpiadasining birinchi universitet bosqichi ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda ishtirok etgan universitet rektori, professor X.Yunusov olimpiada yoshlarning bilim va intellektual salohiyatini sinovdan o‘tkazish, ularning ijodiy va ilmiy izlanishlarini rag‘batlantirishga xizmat qilishini ta’kidlab, barcha ishtirokchilarga yuksak natijalar va ulkan zafarlar tiladi.
O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor A.Elmurodov universitet rektorining buyrug‘ini oq‘ib eshittirib, olimpiadani o‘tkazish tartib-qoidalari xususida ma’lumotlar berdi.

Начался университетский этап Республиканской научной олимпиады.
В соответствии с приказом № 33-и/ч Комитета Республики Узбекистан по развитию ветеринарного и животноводства от 6 марта 2026 года «Об организации и проведении Республиканской научной олимпиады среди учащихся высших учебных заведений при Комитете» и приказом № 84 ректора университета от 16 марта 2026 года состоялась церемония открытия первого университетского этапа Республиканской научной олимпиады среди учащихся бакалавриата высших учебных заведений при Комитете.
Ректор университета, профессор Х. Юнусов, принявший участие в церемонии, отметил, что олимпиада служит для проверки знаний и интеллектуального потенциала молодежи, стимулирует их творческие и научные исследования, и пожелал всем участникам высоких результатов и больших побед.
Проректор по учебной работе А. Эльмуродов зачитал приказ ректора университета и предоставил информацию о порядке проведения олимпиады. Олимпиада будет проводиться по следующим предметам: