O‘ZBEKISTON–XITOY HAMKORLIGIDA YANGI BOSQICH: ILM-FAN VA ISHLAB CHIQARISH INTEGRATSIYASI
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida China-SCO Institute of Economy and Trade Qingdao kompaniyalar guruh vakillari tashrif buyurib, universitet rektori Yunusov Xudaynazar Beknazarovich bilan rasmiy uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida veterinariya preparatlari, akvakultura hamda vaksinalar yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Tashrifda ishtirok etgan kompaniyalar Xitoyning o‘z ishlab chiqarish quvvatlariga ega bo‘lgan yetakchi va xalqaro miqyosda tan olingan tashkilotlar ekani alohida ta’kidlandi.
Delegatsiya tarkibida:
Li Zehang – Xitoy-ShHT Iqtisodiyot va Savdo Instituti, Samarqand markazi direktori
Song Anze – direktor o‘rinbosari
Zhang Shuren – Qingdao Zhongren Aolan Bioengineering kompaniyasi raisi
Qu Tiangui – Tianrui Technology Group raisi
Xu Yunlong – Qingdao Dongfang Pharmaceutical bosh direktori
Shao Yaodong – Qingdao Kangdien Animal Pharmaceutical savdo bo‘yicha bosh direktori
Li Hua – Qingdao Zhongren Animal Pharmaceutical bosh direktor o‘rinbosari
Zang Xueyun – bosh direktor o‘rinbosari
Muzokaralar doirasida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi:
qo‘shma ilmiy laboratoriyalar tashkil etish
veterinariya dori vositalarini birgalikda ishlab chiqish
ilg‘or Xitoy texnologiyalarini joriy etish
chorvachilik sohasidagi dolzarb muammolarga innovatsion yechimlar ishlab chiqish
Shuningdek, hayvonlar kasalliklarining oldini olish va nazorat qilish, ilmiy-tadqiqot ishlarini rivojlantirish hamda amaliyotga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur uchrashuv universitetimizning xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish hamda chorvachilik sohasini rivojlantirishda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.
Kelgusida tomonlar o‘rtasida qo‘shma loyihalarni amaliy bosqichga olib chiqish, innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish hamda ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash rejalashtirilmoqda.

Новый этап в узбекско-китайском сотрудничестве: интеграция науки и производства.
Представители Китайско-шоссейного института экономики и торговли (ШОС) и группы компаний «Циндао» посетили Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий и провели официальную встречу с ректором университета Юнусовым Худайназаром Бекназаровичем.
В ходе встречи обсуждались вопросы взаимного сотрудничества в области ветеринарных препаратов, аквакультуры и вакцин. Было подчеркнуто, что компании, принявшие участие в визите, являются ведущими и международно признанными организациями в Китае, имеющими собственные производственные мощности.
В состав делегации вошли:
Ли Чжэхан – директор Института экономики и торговли Китая и ШОС, Самаркандский центр
Сун Аньцзе – заместитель директора
Чжан Шужэнь – председатель правления компании Qingdao Zhongren Aolan Bioengineering Company
Цюй Тяньгуй – председатель правления Tianrui Technology Group
Сюй Юньлун – генеральный директор компании Qingdao Dongfang Pharmaceutical
Шао Яодун – генеральный директор по продажам компании Qingdao Kangdien Animal Pharmaceutical
Ли Хуа – заместитель генерального директора компании Qingdao Zhongren Animal Pharmaceutical
Цзан Сюэюнь – заместитель генерального директора
В ходе переговоров были определены следующие приоритетные направления:
создание совместных научных лабораторий
совместная разработка ветеринарных препаратов
внедрение передовых китайских технологий
разработка инновационных решений актуальных проблем в животноводстве
Кроме того, особое внимание было уделено профилактике и контролю заболеваний животных, развитию научных исследований и реализации практико-ориентированных проектов.
Эта встреча станет важным шагом в расширении международного сотрудничества между нашими университетами, внедрении современных технологий и развитии животноводческого сектора.
В будущем планируется довести совместные проекты до практической стадии, коммерциализировать инновационные разработки и укрепить интеграцию науки и производства.