Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida talaba-yoshlarning fikr va takliflarini tinglash, ularning ijtimoiy faolligini oshirish hamda yoshlar siyosati doirasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini yanada yuksaltirish maqsadida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Samarqand viloyati Kengashi raisi Suhrob Rafiqov ishtirok etib, universitet talaba-yoshlari bilan ochiq va samimiy muloqot olib bordi.
Tadbir davomida mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, bandligini ta’minlash, kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Shuningdek, yoshlarning ilm-fan, innovatsiyalar va jamoat hayotidagi faolligini oshirish, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuvning muhim jihatlaridan biri talaba-yoshlarning o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javob olishlari, mavjud muammolar va takliflarini bevosita rahbariyatga yetkazish imkoniyatiga ega bo‘lganliklari bilan ahamiyatli bo‘ldi. Ochiq muloqot ruhida o‘tgan tadbir yoshlarning kelajakdagi maqsad va rejalarini ro‘yobga chiqarishda muhim motivatsion maydonga aylandi.
Suhrob Rafiqov o‘z so‘zida bugungi kunda yoshlar mamlakat taraqqiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchi ekanligini ta’kidlab, ularni bilim olish, zamonaviy kasb-hunarlarni egallash, ma’naviy yetuk va vatanparvar insonlar bo‘lib voyaga yetishga chaqirdi.
Tadbir yakunida yoshlar tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanishi, ular bilan muntazam muloqotni davom ettirish bo‘yicha kelgusidagi vazifalar belgilab olindi hamda faol qatnashgan talaba-yoshlarga estalik badiiy kitoblar ulashildi.
Mazkur uchrashuv universitet talaba-yoshlarining ijtimoiy faolligini oshirish, ularning manfaatlarini himoya qilish hamda rahbar va yoshlar o‘rtasidagi samarali muloqotni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Universitetda yoshlarning intellektual salohiyati va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bunday tadbirlar kelgusida ham izchil davom ettiriladi.

Leader and youth meeting: towards open dialogue and new initiatives
In order to listen to the opinions and suggestions of students and youth, increase their social activity and further improve the effectiveness of the work carried out within the framework of youth policy, a “Meeting of the Leader and Youth” was held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology. The meeting was attended by the Chairman of the Samarkand Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, Sukhrob Rafikov, who conducted an open and sincere dialogue with the students and youth of the university.
During the event, a detailed exchange of views was held on the priority areas of state policy aimed at youth in our country, issues of protecting their rights and interests, ensuring employment, developing professional skills and social support. Information was also provided on the large-scale reforms being implemented to increase the activity of young people in science, innovation and public life, and support their initiatives.
One of the important aspects of the meeting was that students and young people received detailed answers to their questions, had the opportunity to directly convey their current problems and suggestions to the leadership. The event, held in the spirit of open dialogue, became an important motivational platform for young people to realize their future goals and plans.
In his speech, Sukhrob Rafiqov emphasized that today's youth are the main driving force of the country's development, and called on them to gain knowledge, master modern professions, and grow up as spiritually mature and patriotic people.
At the end of the event, future tasks were set to support the proposals and initiatives put forward by young people, continue regular communication with them, and commemorative art books were distributed to the students and young people who actively participated.
This meeting was an important step towards increasing the social activity of university students and young people, protecting their interests, and strengthening effective communication between leaders and young people. Such events aimed at supporting the intellectual potential and initiatives of young people at the university will continue to be held consistently in the future.