Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida talaba-yoshlarning fikr va takliflarini tinglash, ularning ijtimoiy faolligini oshirish hamda yoshlar siyosati doirasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini yanada yuksaltirish maqsadida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Samarqand viloyati Kengashi raisi Suhrob Rafiqov ishtirok etib, universitet talaba-yoshlari bilan ochiq va samimiy muloqot olib bordi.
Tadbir davomida mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, bandligini ta’minlash, kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Shuningdek, yoshlarning ilm-fan, innovatsiyalar va jamoat hayotidagi faolligini oshirish, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuvning muhim jihatlaridan biri talaba-yoshlarning o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javob olishlari, mavjud muammolar va takliflarini bevosita rahbariyatga yetkazish imkoniyatiga ega bo‘lganliklari bilan ahamiyatli bo‘ldi. Ochiq muloqot ruhida o‘tgan tadbir yoshlarning kelajakdagi maqsad va rejalarini ro‘yobga chiqarishda muhim motivatsion maydonga aylandi.
Suhrob Rafiqov o‘z so‘zida bugungi kunda yoshlar mamlakat taraqqiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchi ekanligini ta’kidlab, ularni bilim olish, zamonaviy kasb-hunarlarni egallash, ma’naviy yetuk va vatanparvar insonlar bo‘lib voyaga yetishga chaqirdi.
Tadbir yakunida yoshlar tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanishi, ular bilan muntazam muloqotni davom ettirish bo‘yicha kelgusidagi vazifalar belgilab olindi hamda faol qatnashgan talaba-yoshlarga estalik badiiy kitoblar ulashildi.
Mazkur uchrashuv universitet talaba-yoshlarining ijtimoiy faolligini oshirish, ularning manfaatlarini himoya qilish hamda rahbar va yoshlar o‘rtasidagi samarali muloqotni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Universitetda yoshlarning intellektual salohiyati va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bunday tadbirlar kelgusida ham izchil davom ettiriladi.

В целях учета мнений и предложений студентов и молодежи, повышения их социальной активности и дальнейшего повышения эффективности работы в рамках молодежной политики в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии состоялась «Встреча лидера и молодежи». Встречу посетил председатель Самаркандского областного совета Федерации профсоюзов Узбекистана Сухроб Рафиков, который провел открытый и искренний диалог со студентами и молодежью университета.
В ходе мероприятия состоялся подробный обмен мнениями по приоритетным направлениям государственной политики в отношении молодежи в нашей стране, вопросам защиты ее прав и интересов, обеспечения занятости, развития профессиональных навыков и социальной поддержки. Также была предоставлена информация о масштабных реформах, проводимых для повышения активности молодежи в науке, инновациях и общественной жизни, а также поддержки ее инициатив.
Одним из важных аспектов встречи стало то, что студенты и молодежь получили подробные ответы на свои вопросы, имели возможность напрямую донести свои текущие проблемы и предложения до руководства. Мероприятие, прошедшее в духе открытого диалога, стало важной мотивационной платформой для молодежи, помогая ей реализовать свои будущие цели и планы.
В своем выступлении Сухроб Рафиков подчеркнул, что сегодняшняя молодежь является главной движущей силой развития страны, и призвал ее к получению знаний, освоению современных профессий и воспитанию духовно зрелых и патриотичных людей.
В конце мероприятия были определены будущие задачи по поддержке предложений и инициатив, выдвинутых молодежью, поддержанию регулярного общения с ней, а также вручены памятные художественные альбомы студентам и молодым людям, принявшим активное участие.
Эта встреча стала важным шагом на пути к повышению социальной активности студентов и молодежи, защите их интересов и укреплению эффективного взаимодействия между руководством и молодежью. Подобные мероприятия, направленные на поддержку интеллектуального потенциала и инициатив молодежи в университете, будут проводиться регулярно и в будущем.