XAMKORLIK ALOQALARI MUSTAHKAMLANMOQDA
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Yevropa mamlakatlarida, jumladan Latviyada qishloq xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirishdan tortib, istemolgacha bo‘lgan jarayonlar qamrob olingan tizim yaratilgan.
Ayni damda mamlakatda mehmon bo‘lib turgan SamDVMCHBU vakillari professor Elmurodov hamda dotsent Ishniyazovalar ana shu jarayonlar bilan tanishishga muvaffaq bo‘ldilar. Tashrif davomida "Примавега" kompaniyasi, Краков Қишлоқ хўжалик Университети, "Green Grops" kompaniyasi, shuningdek Ольштейн Университети vakillari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi va mamlakat iqtisodiyotida salmoqli o‘rin egallagan mazkur kompaniyalar va oliy ta’lim muassasalari bilan kelgusi hamkorliklar borasida kelishuvga erishildi.
Bu kelishuvlar professor-o‘qituvchilar va talabalar mobilligi hamda talabalarni ish haqi to‘lanadigan malakaviy amaliyotlarni tashkil etishni nazarda tutadi. Uchrashuvlar davomida vakillarimiz Talabalar turar joylari, dala amaliyoti hududlari, mahsulotlarni yetishtirish, saqlash va qayta ishlash korxonalari, biotexnologiya laboratoriyalari uyg‘unlashgan klaster tizimi bilan yaqindan tanishdilar.

УКРЕПЛЯЮТСЯ ОТНОШЕНИЯ СОТРУДНИЧЕСТВА
По данным статистики, в европейских странах, в том числе и в Латвии, создана система, охватывающая весь процесс сельскохозяйственного производства — от производства до потребления.
Представители СамДВМЧБУ профессор Эльмуродов и доцент Ишниязова, которые в настоящее время находятся с визитом в стране, смогли ознакомиться с этими процессами. В ходе визита состоялись встречи с представителями компании Primavega, Краковского сельскохозяйственного университета, компании Green Grops, а также Ольштынского университета и достигнуты договоренности о будущем сотрудничестве с этими компаниями и высшими учебными заведениями, которые играют значительную роль в экономике страны.
Данные соглашения предусматривают мобильность преподавателей и студентов, а также организацию оплачиваемых стажировок студентов. В ходе встреч наши представители познакомились с кластерной системой, объединяющей студенческие общежития, полигоны полевых практик, производственные, складские и перерабатывающие предприятия, биотехнологические лаборатории.