Veterinariya profilaktikasi va davolash fakulteti “Ichki yuqumsiz kasalliklar” kafedrasi mustaqil izlanuvchisi Asqarov Saloxiddin Saitazim o‘g‘li tomonidan  16.00.01-Hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, terapiyasi va xirurgiyasi ixtisosligi bo‘yicha professor X.B.Yunusov va dotsent N.B.Roʻziqulovlar ilmiy rahbarligida “Qo‘zilar dispepsiyasining etiopatogenezi, davolash va oldini olish usullarni takomillashtirish’’ mavzusidagi  ilmiy-tadqiqot ishlari olib bormoqda. Shu yilning 20-yanvar kuni soat 1200 da Aprobatsiya komissiya a`zolari ishtirokida 7 oy davom etgan tajribalar natijalari  tahlil qilindi. Aprobatsiya SamDVMCHBU huzurida amalga oshirilayotgan MEGA LOYIHA doirasida, universitet vivariysida bo‘lib o‘tdi.
Tadqiqotning maqsadi: O‘zbekistonning turli geoekologik hududlari kesimida qo‘zilar dispepsiyasining sabablarini, shuningdek kilinik belgilari hamda dispepsiya paytida kuzatiladigan qondagi o‘zgarishlarni aniqlash asosida tashhis usuli hamda davolash va oldini olish chora-tadbirlarini ishlab chiqishga qaratilgan tadqiqotlar olib borishdan iborat.
Tadqiqotning ob’ekti va uslublari. Tadqiqotlarning mazkur bosqichi faqat qo‘zilar dispepsiyasi kasalligining antnatal (qo‘zi tug‘ilgungacha ta’sir etuvchi sabablar) sabablarini aniqlashga qaratildi. Bunda ilmiy tatqiqot ishlari 2021-2023-yillar davomida Samarqand viloyatining Nurobod tumanidagi qorako‘lchilikka ixtisoslashgan «Olgʻa» MChJ, Qashqadaryo viloyatining Qamashi tumanidagi «Bobir Murodalievich XK»ga qarashli qo‘ychilik xo‘jaligi va Surxondaryo viloyatining Boysun tumanidagi «Qum kamar» fermer xo‘jaligi sharoitidagi QORAKOʻL hamda HISOR zotli sovliq va qoʻzilarda olib borildi. Klinik sogʻlom sovliqlardan, shuningdek, ketonuriya, alimentar osteodistrofiya, alimentar distrofiya va jigar distrofiyasi bilan kasallangan sovliqlardan tugʻilgan qoʻzilarning dispepsiya bilan kasallanish darajasi tahlil qilindi.
Tadqiqot natijalari davomida dispepsiya bilan kasallangan qo‘zilarda kasallikning 1–2 kunlarida tez-tez tezaklash (bir kunda 8–12 marta), keyingi kunlarda esa doimiy ravishda ich ketishi kuzatilib, tezak suyuq, oqimtir-sariq rangda, qo‘lansa hidli, tarkibida ko‘p miqdorda shilimshiq modda, ayrim hollarda esa qon aralash boʻlishi qayd etildi.
Kasallikning 3–5 (7) kunlarida qoʻzilarda kuchli holsizlanish, tashqi ta’sirotlarga javob reaksiyasining yoʻqolishi, organizmning suvsizlanish belgilari (burun oynasi va terining quruqlashishi, koʻz olmasining choʻkishi, yurak urishining tezlashib, pulsning bir daqiqada 180–200 martagacha yetishi, nafasning zoʻriqishi va bir daqiqada 46–60 martagacha yetishi, ishtahaning yoʻqolishi va adinamiya kuzatilib, tana harorati avvaliga 41–420C gacha koʻtarilishi va keyin pasayib borishi kuzatildi. Qorin devori paypaslanganda ogʻriq sezishi, ixtiyorsiz ravishda tezaklash, anus sfinktrining falajlanganligi, tezakning qoʻlansa hidli boʻlishi, dum va anus atrofining tezak bilan ifloslanishi kuzatildi. Ayrim qoʻzilarda tashqi shilliq pardalar sianozi roʻy berdi. Kasallangan qoʻzilarda koʻpincha yotish, ularning ayrimlarida gandiraklash, tananing orqa qismining falajlanishi qayd etildi.

НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКАЯ РАБОТА В "МЕГАПРОЕКТЕ" ПРОДОЛЖАЕТСЯ
Аскаров Салохиддин Сайтазим, независимый научный сотрудник кафедры «Внутренние незаразные болезни» факультета ветеринарной профилактики и лечения, проводит научные исследования по теме «Этиопатогенез диспепсии ягнят, совершенствование методов лечения и профилактики» под научным руководством профессора Х.Б.Юнусова и доцента Н.Б.Розикулова по специальности 16.00.01-Диагностика, терапия и хирургия болезней животных. 20 января текущего года в 12:00 состоялось подведение итогов 7-месячного эксперимента с участием членов приемочной комиссии. Апробация прошла в университетском виварии в рамках МЕГАПРОЕКТА, реализуемого в СамДВМЧБУ.
Цель исследования: Проведение исследований, направленных на разработку методов диагностики, лечения и профилактических мероприятий на основе выявления причин диспепсии у ягнят, а также клинических признаков и изменений в крови, наблюдаемых при диспепсии, в различных геоэкологических регионах Узбекистана.
Объект и методы исследования. На этом этапе исследования основное внимание уделялось выявлению причин дородовой диспепсии ягнят. В этой связи в условиях специализированного на каракулеводстве ООО «Ольга» Нурабадского района Самаркандской области, овцеводческого хозяйства «Бобир Муродалиевич К.К.» Камашинского района Кашкадарьинской области и фермерского хозяйства «Кум камар» Бойсунского района Сурхандарьинской области в течение 2021-2023 годов проводились научные исследования на овцах и ягнятах каракульской и гиссорской породах. Проведен анализ частоты возникновения диспепсии у ягнят, рожденных от клинически здоровых ягнят, а также ягнят, больных кетонурией, алиментарной остеодистрофией, алиментарной дистрофией и дистрофией печени.
Результаты исследования показали, что у больных диспепсией ягнят в 1-2-й день болезни отмечалась частая дефекация (8-12 раз в сутки), в последующие дни — постоянная диарея. Кал был жидким, желтоватого цвета, с неприятным запахом, содержал большое количество слизи, в некоторых случаях — крови.
На 3 (7) день болезни у ягнят наблюдалась резкая слабость, потеря реакции на внешние раздражители, признаки обезвоживания (сухость носовой полости и кожи, запавшие глаза, учащенное сердцебиение, достигающее 180–200 ударов в минуту, одышка, достигающая 46–60 ударов в минуту, потеря аппетита и адинамия, температура тела вначале повышалась до 41–42°С, а затем снижалась. Наблюдались болезненность при пальпации брюшной стенки, непроизвольная дефекация, паралич анального сфинктера, каловый запах, загрязнение хвоста и ануса калом. У части ягнят наблюдался цианоз наружных слизистых оболочек. Зараженные ягнята часто ложатся, у некоторых из них пошатывались, паралич задних конечностей тела было записано.