OLIMA AYOLLAR - MILLAT KELAJAGINING TARBIYACHISI
Ayol — jamiyat koʻzgusi, millat tarbiyachisi. Uning mehr-muhabbati kelajagimiz egalarining jonajon Vatanimiz ravnaqi va osoyishtaligi, xalqimiz farovonligi yoʻlida sadoqat bilan xizmat qiladigan barkamol insonlar sifatida voyaga yetishida muhim omil hisoblanadi.
11-fevral "Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni" munosabati bilan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Agrotexnologiya fakulteti Xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan o'rinbosari G.Otayarova tashabbusi bilan ilm-fan sohasida uzoq yillar mobaynida faoliyat olib borgan yoshi ulug' ustozlar va talaba-qizlar bilan “Olima ayollar - millat kelajagining tarbiyachisi” mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Mazkur uchrashuvda Sobiq meva sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi mudiri, q.x.f.n., dotsent Narziyeva Solixa Xayriyevna, Agrotexnologiya fakulteti katta o'qituvchisi Bekmurodova Xurshida Karimovna, Dotsent Mo'minova Zulfiya Kamilovna, katta o'qituvchi Kosimova Shaxnoza Jabbarkulovna, assistent Kaxramanova Farida Adilovnalar ishtirok etishdi.
Unda bugungi kunda jamiyatda yangi ma’naviy makon yaratishda xotin-qizlarning faolligini qo‘llab-quvvatlash, farzand tarbiyasi, oila, xotin-qizlar ma’naviyatini yuksaltirishda jamoatchilikka, eng avvalo, yoshlarga tarbiyaviy ta’sir ko‘rsata oladigan obro‘-e’tiborli va katta hayotiy tajribaga ega bo‘lgan, faol va tashabbuskor ayollarning sa’y-harakatlarini birlashtirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish lozim ekanligi ta'kidlandi.
Uchrashuv davomida bugungi kunda jamiyatimizda xotin-qizlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlar, shuningdek, olima ayol hamda professor-o‘qitivchilar o‘zlarining hayot yo‘lini, erishgan yutuqlari va olib borayotgan faoliyati haqida o‘rtoqlashdi. Uchrashuvda talaba-qizlar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
Xulosa qilib aytganda, atoqli ma’rifatparvar bobomiz Abdulla Avloniy: “Qizlar hammadan ko‘ra bilim olishga intilishi kerak, chunki bu bilim bilan kelajak avlodni tarbiyalaydi”, deb uqtirgani bejiz emas. Aslida ham, har qanday rivojlangan jamiyatda taraqqiyot va sivilizasiya darajasi ayolga bo‘lgan munosabat, xotin-qizlarga yaratilgan imkoniyatlar ko‘lami hamda miqyosi bilan belgilanadi.

Женщины-ученые – воспитатели будущего нации
Женщина — зеркало общества и воспитательница нации. Его любовь и привязанность являются важным фактором, помогающим нашим будущим поколениям вырасти всесторонне развитыми личностями, которые будут верно служить процветанию и миру нашей любимой Родины и благополучию нашего народа.
11 февраля, в честь «Дня женщин и девушек в науке», по инициативе заместителя декана по работе с женщинами факультета агротехнологии Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии Г. Отаяровой состоялся круглый стол на тему «Женщины-ученые – воспитатели будущего нации» со старшими преподавателями и студентками, много лет работающими в сфере науки.
На встрече присутствовали бывший заведующий кафедрой плодоовощеводства и виноградарства, кандидат сельскохозяйственных наук, доцент Нарзиева Солиха Хайриевна, старший преподаватель факультета агротехнологии Бекмуродова Хуршида Каримовна, доцент Муминова Зульфия Камиловна, старший преподаватель Косимова Шахноза Джаббаркуловна, ассистент Кахраманова Фарида Адиловна.
Подчеркивалось, что сегодня необходимо создать необходимые условия для поддержки активности женщин в создании нового духовного пространства в обществе, объединить усилия активных и предприимчивых женщин, обладающих авторитетом и большим жизненным опытом, способных оказывать воспитательное воздействие на общественность, и прежде всего, на молодежь, в воспитании детей, семьи, повышении духовности женщин.
В ходе встречи обсуждались возможности и условия, созданные для женщин в нашем обществе сегодня, а также женщины-ученые и профессора поделились своим жизненным путем, достижениями и текущей деятельностью. На встрече студенты получили ответы на интересующие их вопросы.
В заключение следует отметить, что недаром наш великий просветленный дедушка Абдулла Авлони сказал: «Девочки должны стремиться к получению знаний больше, чем кто-либо другой, ведь этими знаниями они будут воспитывать будущее поколение». Фактически уровень прогресса и цивилизованности любого развитого общества определяется отношением к женщинам, масштабом и объемом возможностей, созданных для них.