OLIMA AYOLLAR - MILLAT KELAJAGINING TARBIYACHISI
Ayol — jamiyat koʻzgusi, millat tarbiyachisi. Uning mehr-muhabbati kelajagimiz egalarining jonajon Vatanimiz ravnaqi va osoyishtaligi, xalqimiz farovonligi yoʻlida sadoqat bilan xizmat qiladigan barkamol insonlar sifatida voyaga yetishida muhim omil hisoblanadi.
11-fevral "Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni" munosabati bilan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Agrotexnologiya fakulteti Xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan o'rinbosari G.Otayarova tashabbusi bilan ilm-fan sohasida uzoq yillar mobaynida faoliyat olib borgan yoshi ulug' ustozlar va talaba-qizlar bilan “Olima ayollar - millat kelajagining tarbiyachisi” mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Mazkur uchrashuvda Sobiq meva sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi mudiri, q.x.f.n., dotsent Narziyeva Solixa Xayriyevna, Agrotexnologiya fakulteti katta o'qituvchisi Bekmurodova Xurshida Karimovna, Dotsent Mo'minova Zulfiya Kamilovna, katta o'qituvchi Kosimova Shaxnoza Jabbarkulovna, assistent Kaxramanova Farida Adilovnalar ishtirok etishdi.
Unda bugungi kunda jamiyatda yangi ma’naviy makon yaratishda xotin-qizlarning faolligini qo‘llab-quvvatlash, farzand tarbiyasi, oila, xotin-qizlar ma’naviyatini yuksaltirishda jamoatchilikka, eng avvalo, yoshlarga tarbiyaviy ta’sir ko‘rsata oladigan obro‘-e’tiborli va katta hayotiy tajribaga ega bo‘lgan, faol va tashabbuskor ayollarning sa’y-harakatlarini birlashtirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish lozim ekanligi ta'kidlandi.
Uchrashuv davomida bugungi kunda jamiyatimizda xotin-qizlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlar, shuningdek, olima ayol hamda professor-o‘qitivchilar o‘zlarining hayot yo‘lini, erishgan yutuqlari va olib borayotgan faoliyati haqida o‘rtoqlashdi. Uchrashuvda talaba-qizlar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
Xulosa qilib aytganda, atoqli ma’rifatparvar bobomiz Abdulla Avloniy: “Qizlar hammadan ko‘ra bilim olishga intilishi kerak, chunki bu bilim bilan kelajak avlodni tarbiyalaydi”, deb uqtirgani bejiz emas. Aslida ham, har qanday rivojlangan jamiyatda taraqqiyot va sivilizasiya darajasi ayolga bo‘lgan munosabat, xotin-qizlarga yaratilgan imkoniyatlar ko‘lami hamda miqyosi bilan belgilanadi.

WOMEN SCIENTISTS ARE THE EDUCATORS OF THE NATION'S FUTURE ON
A woman is the mirror of society, the educator of the nation. Her love and care are an important factor in the upbringing of our future leaders as well-rounded individuals who will faithfully serve the prosperity and peace of our beloved Motherland and the well-being of our people.
On February 11, on the occasion of the "Day of Women and Girls in Science", at the initiative of the Deputy Dean for Women's Affairs of the Faculty of Agrotechnology of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology G. Otayarova, a round table discussion was held with senior teachers and students who have been working in science for many years on the topic "Women scientists - educators of the future of the nation".
The meeting was attended by the former head of the Department of Fruit and Vegetable Growing and Viticulture, Ph.D., Associate Professor Narziyeva Solikha Khairievna, senior lecturer of the Faculty of Agrotechnology Bekmurodova Khurshida Karimovna, Associate Professor Muminova Zulfiya Kamilovna, senior lecturer Kosimova Shakhnoza Jabbarkulovna, assistant Kakhramanova Farida Adilovna.
It was emphasized that it is necessary to create the necessary conditions for supporting the activity of women in creating a new spiritual space in society, raising children, raising families, and uniting the efforts of active and enterprising women with a strong reputation and extensive life experience who can have an educational impact on the public, especially on young people, in order to create a new spiritual space in society.
During the meeting, the opportunities and conditions created for women in our society today, as well as female scientists and professors-teachers shared their life path, achievements, and activities. At the meeting, female students received answers to their questions of interest.
In conclusion, it is not for nothing that our great enlightener grandfather Abdulla Avloni said: “Girls should strive to gain knowledge more than anyone else, because with this knowledge they will educate the future generation.” In fact, the level of progress and civilization in any developed society is determined by the attitude towards women and the scope and scale of opportunities created for them.