O‘ZARO HAMKORLIK UNIVERSITETNING XALQARO NUFUZINI OSHIRISHGA XIZMAT QILADI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 31-martdagi “Veterinariya va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida” PQ-187-sonli qarori hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqishda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar reytingining birinchi 1000 talik ro‘yxatiga kirgan oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorligini tashkil etish, milliy va xalqaro reytingda nufuzini yanada oshirishda xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar reytingida yuqori o‘rinlarda turuvchi universitetlar bilan keng ko‘lamli fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni tashkil etish, akademik almashuv dasturlarida universitet professor-o‘qituvchilari va talabalarining ishtirokini ta’minlash, hamkorlikda darslik, o‘quv qo‘llanmalar, Web of Science”, “Scopus” xalqaro ilmiy-texnik ma’lumotlar bazalarida indekslanuvchi jurnallarda ilmiy maqolalar chop etish, xalqaro konferensiyalar tashkil etish maqsadida bir qancha amaliy ishlar qilinmoqda.
Xususan bu borada, Ukraina davlat biotexnologiyalar universiteti bilan o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolangan bo‘lib, mazkur hamkorlik memorandumiga universitetning Iqtisodiyot fakulteti “Iqtisodiyot va buxgalteriya hisobi” kafedrasi mazkur universitetning kafedralari bilan mustahkam hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, hamkorlik doirasida 2024-yil 26-fevral kuni shu universitet professori, iqtisodiyot fanlari doktori Koshkalda Irina Vitalevna universitet talabalariga ma’ruza darslarini o‘tish maqsadida tashrif buyurdi.
Tashrif davomida professor Irina Vitalevna universitet rektori, professor Yunusov Xudoynazar Beknazarovich qabulida bo‘lib, hamkorlik doirasida universitetlararo o‘quv va ilmiy sohalarda hamkorlikni yanada kuchaytirish, qo‘shma dasturlar asosida oliy malakali pedagog-kadrlar tayyorlash, professor-o‘qituvchilar, magistrlar hamda talabalar almashinuvi, pedagoglarni qisqa muddatli stajirovkalarga yuborish, malaka oshirish, hammualliflikda xalqaro ilmiy-amaliy grant loyihalarini amalga oshirish, xalqaro konferensiyalar tashkil etish kabi masalalar muhokama etildi.
Tashrifning ikkinchi kunida Ukraina davlat biotexnologiyalar universiteti professori Irina Vitalevna 70310100-“Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) mutaxassisligi 2-bosqich magistrlariga “Biznesni tadqiq qilish usullari” (Методы бизнес-исследований) fanidan ma’ruza darsini, 60310100-“Iqtisodiyot (qishloq xo‘jaligida) ta’lim yo‘nalishi 3-bosqich talabalariga “Boshqaruv menejmenti” fanidan Master-klass darslarini o‘tdi.

СОТРУДНИЧЕСТВО СПОСОБСТВУЕТ ПОВЫШЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНОГО ПРЕСТИЖА УНИВЕРСИТЕТА
В целях обеспечения реализации задач, определенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 31 марта 2022 года №ПП-187 «О кардинальном совершенствовании системы подготовки кадров в области ветеринарии и животноводства» и Стратегии «Узбекистан – 2030», вывода качества образования на новый уровень, организация сотрудничества Самаркандского государственного университета ветеринарии, животноводства и биотехнологии с высшими учебными заведениями, входящими в первую тысячу международно-признанных организаций, дальнейшее повышение его авторитета в национальных и международных рейтингах, организация масштабных фундаментальных, прикладных и инновационных исследований с вузами, занимающими высокие места в рейтингах международно-признанных организаций, обеспечение участия профессорско-преподавательского состава и студентов вузов в программах академического обмена, совместная публикация учебников, учебных пособий, научных статей в журналах, индексируемых в международных научно-технических базах данных Web of Science, Scopus Проводится ряд практических работ по публикации статей и организации международных конференций.
В частности, был подписан меморандум о сотрудничестве с Украинским государственным университетом биотехнологий, в рамках которого кафедра экономики и учета экономического факультета университета установила прочное взаимодействие с кафедрами этого университета. В рамках этого сотрудничества 26 февраля 2024 года профессор этого университета, доктор экономических наук Кошкальд Ирина Витальевна посетила университет для чтения лекций студентам.
В ходе визита профессор Ирина Витальевна встретилась с ректором университета профессором Юнусовым Худойназаром Бекназаровичем и обсудила такие вопросы, как дальнейшее укрепление сотрудничества между вузами в образовательной и научной сферах, подготовка высококвалифицированных педагогических кадров на основе совместных программ, обмен профессорами, магистрантами и студентами, направление преподавателей на краткосрочные стажировки, повышение квалификации, реализация в соавторстве международных научно-практических грантовых проектов, организация международных конференций.
Во второй день визита профессор Украинского государственного биотехнологического университета Ирина Витальевна прочитала лекцию на тему «Методы бизнес-исследований» для магистров 2 курса специальности 70310100-«Экономика (по отраслям и отраслям)», а также магистерское занятие на тему «Управленческий менеджмент» для студентов 3 курса специальности 60310100-«Экономика (в сельском хозяйстве)».