“ZAKOVAT” INTELLEKTUAL O‘YINI O‘TKAZILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 20-yanvardagi “Zakovat intellektual o‘yinini aholi orasida ommaviy-ma’rifiy harakatga aylantirish va boshqa intellektual o‘yinlarni rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlash va talabalar orasida bilim olish, kitobxonlik, zakovatni keng targ‘ib qilish, shuningdek, ularning bo‘sh vaqtlarini maroqli tashkil etish maqsadida turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etilib kelinmoqda.
Xususan: “Zakovat” intellektual o‘yinini aholi orasida ma’rifiy harakatga aylantirish, gender tengligini ta’minlash, yurtimizda xotin-qizlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishini ta’minlash, ayollarning jamiyat hayotidagi faolligini oshirish hamda ularning intellektual qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Biotexnologiya fakultetida Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchisi G.V.Akbarova tashabbusi bilan Biotexnologiya fakulteti tarkibida kafedralarida faoliyat olib borayotgan xotin-qizlardan iborat professor o‘qituvchilar orasida “Zakovat” intellektual o‘yini o‘tkazildi.
Intellektual bellashuvni Universitet rektori professor X.B.Yunusov boshlab berib, Fakultet xotin-qizlarini kelayotgan “8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni” bayrami bilan tabrikladi.
Tadbirga Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Alisher Safarov ham tashrif buyurib, tashkil etilgan ushbu intellektual o‘yinning yanada rivojlanishi va Respublika darajasidagi musobaqalarda Universitet jamoasining ishtirok etishlariga katta ishonch bildirib, barcha jamoalarga omad tiladi.
Intellektual bellashuv topqirlik, tezkorlik va zukkolik bilan ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.
Boshlovchi tomonidan berilgan bir biridan qiziqarli va juda puxta tayyorlangan savolllar hattoki tomoshabinlarni ham o‘ylashga majbur etdi. Jamoalar o‘rtasidagi do‘stona raqobat juda qizg‘in tus oldi.
Shiddatli kurashlar va his-hayajonga boy o‘tgan musobaqa yakunida quyidagi jamoalar sovrinli o‘rinlarni egalladi:

THE INTELLECTUAL GAME “ZAKOVAT” TOOK PLACE.
In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 20, 2022 "On measures to transform the intellectual game of intelligence into a mass educational movement among the population and the development of other intellectual games" and to widely promote knowledge, reading, and intelligence among students, as well as to organize their free time in an interesting way, various spiritual and educational events are being organized.
In particular: in order to turn the intellectual game "Zakovat" into an educational movement among the population, ensure gender equality, ensure that women in our country spend their free time meaningfully, increase the activity of women in public life, and support their intellectual interests, at the Faculty of Biotechnology of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology, at the initiative of the Dean's Advisor for Women's Affairs, G.V. Akbarova, an intellectual game "Zakovat" was held among female professors and teachers working in departments within the Faculty of Biotechnology.
The intellectual competition was opened by the Rector of the University, Professor Kh.B. Yunusov, who congratulated the women of the Faculty on the upcoming "International Women's Day - March 8".
Alisher Safarov, Head of the Department of the Veterinary and Livestock Development Committee, also visited the event and expressed great confidence in the further development of this intellectual game and the participation of the University team in the Republican level competitions, wishing all teams good luck.
The intellectual competition was held in a spirit of ingenuity, speed, and ingenuity.
The interesting and very carefully prepared questions asked by the host made even the audience think. The friendly competition between the teams became very intense.