“ZAKOVAT” INTELLEKTUAL O‘YINI O‘TKAZILDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 20-yanvardagi “Zakovat intellektual o‘yinini aholi orasida ommaviy-ma’rifiy harakatga aylantirish va boshqa intellektual o‘yinlarni rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlash va talabalar orasida bilim olish, kitobxonlik, zakovatni keng targ‘ib qilish, shuningdek, ularning bo‘sh vaqtlarini maroqli tashkil etish maqsadida turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etilib kelinmoqda.
Xususan: “Zakovat” intellektual o‘yinini aholi orasida ma’rifiy harakatga aylantirish, gender tengligini ta’minlash, yurtimizda xotin-qizlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishini ta’minlash, ayollarning jamiyat hayotidagi faolligini oshirish hamda ularning intellektual qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Biotexnologiya fakultetida Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchisi G.V.Akbarova tashabbusi bilan Biotexnologiya fakulteti tarkibida kafedralarida faoliyat olib borayotgan xotin-qizlardan iborat professor o‘qituvchilar orasida “Zakovat” intellektual o‘yini o‘tkazildi.
Intellektual bellashuvni Universitet rektori professor X.B.Yunusov boshlab berib, Fakultet xotin-qizlarini kelayotgan “8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni” bayrami bilan tabrikladi.
Tadbirga Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Alisher Safarov ham tashrif buyurib, tashkil etilgan ushbu intellektual o‘yinning yanada rivojlanishi va Respublika darajasidagi musobaqalarda Universitet jamoasining ishtirok etishlariga katta ishonch bildirib, barcha jamoalarga omad tiladi.
Intellektual bellashuv topqirlik, tezkorlik va zukkolik bilan ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.
Boshlovchi tomonidan berilgan bir biridan qiziqarli va juda puxta tayyorlangan savolllar hattoki tomoshabinlarni ham o‘ylashga majbur etdi. Jamoalar o‘rtasidagi do‘stona raqobat juda qizg‘in tus oldi.
Shiddatli kurashlar va his-hayajonga boy o‘tgan musobaqa yakunida quyidagi jamoalar sovrinli o‘rinlarni egalladi:

Состоялась интеллектуальная игра «Заковат».
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 20 января 2022 года «О мерах по преобразованию интеллектуальной игры в разведку в массовое просветительское движение среди населения и развитию других интеллектуальных игр» и широкой пропаганды знаний, чтения, интеллекта среди учащихся, а также интересной организации их свободного времени организуются различные духовно-просветительские мероприятия.
В частности: В целях превращения интеллектуальной игры «Заковат» в просветительское движение среди населения, обеспечения гендерного равенства, содержательного проведения свободного времени женщинами нашей страны, повышения активности женщин в общественной жизни, поддержки их интеллектуальных интересов на факультете биотехнологии Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии по инициативе советника декана по работе с женщинами Г.В. Акбаровой была проведена интеллектуальная игра «Заковат» среди женщин-профессоров и преподавателей кафедр факультета биотехнологии.
Интеллектуальное состязание открыл ректор университета, профессор Х.Б.Юнусов, который поздравил женщин факультета с наступающим «Международным женским днем ​​– 8 Марта».
На мероприятии также присутствовал начальник управления Комитета ветеринарии и развития животноводства Алишер Сафаров, который выразил большую уверенность в дальнейшем развитии организованной интеллектуальной игры и участии сборной университета в соревнованиях республиканского уровня, а также пожелал всем командам удачи.
Интеллектуальное состязание проходило в духе изобретательности, скорости и остроумия.
Ведущий задал несколько интересных и хорошо подготовленных вопросов, которые даже заставили зрителей задуматься. Товарищеское соперничество между командами приняло весьма напряженный характер.