Inson qadri ulugʻ, xotira abadiy!
Assalomu alaykum hurmatli faxriylar, aziz hamkasblar! Avvalombor, barchangizni 9-may - Xotira va qadrlash kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Maʼlumki, yurtimizda 9 - may Xotira va qadrlash kuni sifatida keng nishonlashi anʼanaga aylanib qoldi. Mana shu ulugʻ ayyom kunida hammamiz eng avvalo, urush maydonlaridan qaytmagan yurtdoshlarimizning muqaddas xotirasi oldida bosh egib, ularning ruhi poklariga hurmat bajo keltiramiz. Jang maydonlarida mardlik, jasorat koʻrsatgan, front ortida fidokorona mehnat qilgan va bugun oramizda sogʻ-omon yurgan faxriylarimizga taʼzim qilamiz. Hozirgi tinch-osoyishta hayotimiz, musaffo osmonimiz uchun ularga cheksiz minnatdorchilik bildiramiz. Ajdodlarni xotirlash va keksalarni eʼzozlash, ulugʻ qadriyat hisoblanib, bu borada mamlakatimizda har yili qabul qilinayotgan dasturlarda yoshi ulugʻ, nuroniylarga boʻlgan hurmat, eʼtibor diqqat markazidadir. 9-may yurtimizda keng miqyosda “Xotira va qadrlash kuni” katta tantanalar bilan nishonlanib 1941-1945-yillar urush va mehnat frontida tinchlik uchun kurashib halok boʻlgan jasur va matonatli oʻgʻlonlar hotirasi yod etiladi hamda urush va mehnat frontida jasorat koʻrsatgan nuroniylarimiz eʼzozlanishi xalqimizga xos qadriyatlar koʻzgusi sanaladi. Oʻzbeklar azal-azaldan tinchliksevar xalqmiz. Aynan shu gʻoya targʻibotiga bagʻishlangan buyuk milliy va maʼnaviy merosimiz bor. Ularning barida tinchlikning qadriga yetish targʻib etiladi, urush esa batamom qoralanadi. 9-mayni Xotira va Qadrlash kuni sifatida umumxalq bayrami deya eʼtirof etilishi zamirida ham aynan ana shu ezgu maqsad va gʻoya oʻrin olgan. Oramizda qanchadan-qancha urush qatnashchilari, front ortida mehnat - mashaqqat chekkanlar bor. Oʻtganlarni xotirlash, safimizda yurganlarning esa qadriga yetish xukumatimiz siyosatining ustuvor vazifalaridan boʻlib, har yili millat qahramonlari munosib tarzda ragʻbatlantirilib kelinadi. Mustaqil Oʻzbekiston xalqi va davlati avval - boshdan tinchlik-totuvlik tarafdori sifatida maydonga chiqdi. Mustaqillik yillarida 35 jildlik “Xotira” kitobining chop etilgani ham ular xotirasi uchun ahamiyatli ish boʻldi. Hozirda urush qurbonlarining nomlari “Xotira maydoni”ga oʻrnatilgan temir “daftar”ga ham zarhal harflar bilan bitib qoʻyilgan. Inson bu dunyoga baxtli yashash uchun keladi. Barcha neʼmatlar Inson va uning manfaati uchundir. Bugungi tinch va farovon kunlarimiz uchun esa ular oldida qarzdormiz!

INSON QADRI ULUGʻ, XOTIRA ABADIY!
Ассаляму алейкум, уважаемые ветераны, дорогие коллеги! Прежде всего, я хотел бы искренне поздравить всех вас с 9 Мая — Днем памяти и признательности.
Как вы знаете, в нашей стране стало традицией широко отмечать 9 Мая как День памяти и признательности. В этот великий день мы все, прежде всего, склоняем головы перед священной памятью наших соотечественников, не вернувшихся с полей сражений, и отдаем дань уважения их чистым душам. Мы преклоняемся перед нашими ветеранами, которые проявили мужество и отвагу на полях сражений, самоотверженно трудились в тылу и сегодня находятся среди нас. Мы бесконечно благодарны им за нашу нынешнюю мирную жизнь и чистое небо. Помнить предков и уважать пожилых людей считается великой ценностью, и в программах, принимаемых в нашей стране каждый год, уважению и вниманию к пожилым и просвещенным людям уделяется особое внимание. 9 мая в нашей стране широко и торжественно отмечается «День памяти и почестей», в который чтят память отважных и стойких людей, павших в боях за мир на фронтах войны и труда 1941-1945 годов, а чествование наших героев, проявивших мужество на фронтах войны и труда, считается отражением ценностей, присущих нашему народу. Узбеки всегда были миролюбивым народом. У нас есть великое национальное и духовное наследие, посвященное продвижению именно этой идеи. Все они пропагандируют ценность мира и полностью осуждают войну. Именно эта благородная цель и идея легли в основу признания 9 мая общенациональным праздником — Днем памяти и почестей. Среди нас так много ветеранов войны, тех, кто упорно трудился в тылу. Помнить о тех, кто ушел из жизни, и воздавать должное тем, кто служил в наших рядах, являются одними из приоритетов политики нашего правительства, и каждый год национальным героям оказываются заслуженные почести. Народ и государство независимого Узбекистана с самого начала выступили сторонниками мира и согласия. Значительной работой для их памяти стало также издание в годы независимости 35-томной книги «Память». В настоящее время имена жертв войны также высечены золотыми буквами на железной «тетрадиционной доске», установленной на «Мемориальной площади». Человек приходит в этот мир, чтобы жить счастливо. Все благословения предназначены для человека и его блага. Мы обязаны им нашими сегодняшними мирными и благополучными днями!