UNIVERSITET TALABALARI TURKIYADA GRANT MABLAG‘LARI ASOSIDA TAHSIL OLADI VA AMALIYOTI YO‘LGA QO‘YILADI
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov Turkiyaning “Kayalar group” kompaniyasi kengashi rahbari Mehmet Kaya boshchiligidagi turkiyalik veterinariya va chorvachilik sohasi mutaxassislaridan iborat delegatsiyani qabul qildi.
Universitetda "O‘zbekiston va Turkiya respublikalari o‘rtasida chorvachilik va naslchilikni rivojlantirish, zamonaviy chorvachilik komplekslari qurish hamda resurstejamkor texnologiyalardan samarali foydalanish masalalari" mavzusida davra suhbati bo‘lib, unda chorvachilik sohasidagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish mexanizmi muhokama qilindi.
Jumladan, turkiyalik mutaxassislarning go‘sht va sut yo‘nalishidagi naslli mollarni O‘zbekistonga eksport qilishida yordamlashish, ferma va xonadonlardan sutni yig‘ib olishda Turkiya tajribasini joriy etishga asoslangan pilot loyihalarni ishga tushirish taklifi ma’qullandi.
Shuningdek, universitet talabalari, tadqiqotchilari va professor-o‘qituvchilari Turkiyaning BURDUR MEHMET AKIF ERSOY UNIVERSITETI da kompaniyaning grant mablag‘lari asosida o‘qitish va kompaniya tasurrufidagi korxonalarda talabalar amaliyotini yo‘lga qo‘yishga kelishildi.
Mamlakatimizda naslchilik markazlarini tashkil etishda hamkorlik qilish, chegara hududlarida chorva mollari uchun karantin hududlarini tashkil qilish, sermahsul chorva ozuqasini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan kimoviy preparatlarni yetkazib berish masalalari ham muhokama qilindi.

University students will study in Turkey on the basis of grants and practice will be established
The Rector of the University, Professor Khudaynazar Yunusov, received a delegation of Turkish veterinary and animal husbandry specialists led by Mehmet Kaya, Chairman of the Board of the Turkish Kayalar Group.
The university held a round table discussion on the topic "Issues of development of livestock breeding and breeding between the republics of Uzbekistan and Turkey, construction of modern livestock complexes and effective use of resource-saving technologies", during which the mechanism for implementing promising projects in the field of livestock breeding was discussed.
In particular, the proposal to assist Turkish specialists in exporting meat and dairy pedigree cattle to Uzbekistan, and to launch pilot projects based on the introduction of Turkish experience in collecting milk from farms and households was approved.
Also, students, researchers and professors of the university agreed to study at the BURDUR MEHMET AKIF ERSOY UNIVERSITY in Turkey with the company's grant funds and to organize student internships at enterprises owned by the company.
The issues of cooperation in the establishment of breeding centers in our country, the organization of quarantine zones for livestock in border areas, and the supply of chemicals necessary for the production of high-yielding animal feed were also discussed.
Mehmet Kaya, Chairman of the Board of the Kayalar Group Company, was also awarded the title of "Honorary Professor" of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.