UNIVERSITET TALABALARI TURKIYADA GRANT MABLAG‘LARI ASOSIDA TAHSIL OLADI VA AMALIYOTI YO‘LGA QO‘YILADI
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov Turkiyaning “Kayalar group” kompaniyasi kengashi rahbari Mehmet Kaya boshchiligidagi turkiyalik veterinariya va chorvachilik sohasi mutaxassislaridan iborat delegatsiyani qabul qildi.
Universitetda "O‘zbekiston va Turkiya respublikalari o‘rtasida chorvachilik va naslchilikni rivojlantirish, zamonaviy chorvachilik komplekslari qurish hamda resurstejamkor texnologiyalardan samarali foydalanish masalalari" mavzusida davra suhbati bo‘lib, unda chorvachilik sohasidagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish mexanizmi muhokama qilindi.
Jumladan, turkiyalik mutaxassislarning go‘sht va sut yo‘nalishidagi naslli mollarni O‘zbekistonga eksport qilishida yordamlashish, ferma va xonadonlardan sutni yig‘ib olishda Turkiya tajribasini joriy etishga asoslangan pilot loyihalarni ishga tushirish taklifi ma’qullandi.
Shuningdek, universitet talabalari, tadqiqotchilari va professor-o‘qituvchilari Turkiyaning BURDUR MEHMET AKIF ERSOY UNIVERSITETI da kompaniyaning grant mablag‘lari asosida o‘qitish va kompaniya tasurrufidagi korxonalarda talabalar amaliyotini yo‘lga qo‘yishga kelishildi.
Mamlakatimizda naslchilik markazlarini tashkil etishda hamkorlik qilish, chegara hududlarida chorva mollari uchun karantin hududlarini tashkil qilish, sermahsul chorva ozuqasini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan kimoviy preparatlarni yetkazib berish masalalari ham muhokama qilindi.

Студенты Университета будут учиться и проходить практику в Турции на основе грантов
Ректор университета профессор Худайназар Юнусов принял делегацию турецких специалистов в области ветеринарии и животноводства во главе с председателем правления турецкой компании Kayalar Group Мехметом Кайя.
В университете состоялся круглый стол на тему «Развитие племенного и животноводческого дела между Республиками Узбекистан и Турция, строительство современных животноводческих комплексов и эффективное использование ресурсосберегающих технологий», в ходе которого обсуждался механизм реализации перспективных проектов в сфере животноводства.
В частности, одобрено предложение об оказании содействия турецким специалистам в экспорте мясного и молочного скота в Узбекистан, а также запуске пилотных проектов на основе внедрения турецкого опыта по сбору молока в фермерских и домашних хозяйствах.
Также было решено, что студенты, научные сотрудники и преподаватели университета будут обучаться в Университете имени Бурдура Мехмета Акифа Эрсоя в Турции за счет грантовых средств компании, а студенты будут проходить стажировки на предприятиях, принадлежащих компании.
Также обсуждались вопросы сотрудничества по созданию на территории нашей страны племенных центров, созданию карантинных зон для скота в приграничных районах, поставкам химических препаратов, необходимых для производства высокопродуктивных кормов для скота.
Мехмет Кая, председатель правления Kayalar Group, также был удостоен звания «Почетный профессор» Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.