“QISHLOQ XO‘JALIGI, O‘RMON, BALIQ VA VETERINARIYA BILIM SOHALARIDA O‘QUV DASTURLARINI TAKOMILLASHTIRISH VA TA'LIM SIFATINI OSHIRISH OMILLARI”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Qishloq xo'jalik vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi hamda Toshkent davlat agrar universiteti bilan hamkorlikda shu mavzuda III Respublika o‘quv-uslubiy seminari bo‘lib o‘tdi.
Seminarni kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov bugungi kunda mehnat bozori yuqori malakali raqobatbardosh kadrlarga ehtiyoj ortmayotgani, bu taʼlim sifatini oshirishga avvalo oʻquv-uslubiy meʼyoriy hujjatlarni halqro  darajada tayyorlash, Top 300 talikdagi OTMlarini oʻquv dasturlarini  bizga hududiy va milliy qadriyatlarimizga, taʼlim yoʻnalishlarimizning xususiyatiga qarab takomillashtirib borish zarurati borligi, bizlar veterinariya yoʻnalishini  oʻquv dasturlarini 30 ta xorijiy oliy taʼlim muassasalari Minisota (AQSH), Paddova Piza (Italiya), Drezden, Vaynshteyfan (Germaniya),  Vaginengen (Niderlandiya),  Kvinslend (Avstraliya) Moskva Veterinariya meditsinasi va Biotexnologiyalar akademiyasi, Vitebsk veterinariya akademiyasi (Belorus),  Yelgava Biofanlar va texnologiyalar universitet (Latviya) va boshqa koʻplab universitetlarning oʻquv dasturlari oʻrganib chiqildi, 2023-yilda halqaro epizootik byuro ekspertlari universitetga tashrif davrida ishlab chiqilgan oʻquv dasturlariga ijobiy fikrlar bildirildi va  halqaro akkriditatsiyaga  tayyorlash masalalari kelishib olinganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi Fan-taʼlim va innovatsiyalarni rivojlantirish boshqarmasi bosh mutaxassisi Elbek Togʻaymurodov, Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi “Innovatsion faoliyat, fan va taʼlim sohasini rivojlantirish boshqarmasi” boshligʻi oʻrinbosari Sobir Mavlonovlar soʻzga chiqib, tizim taʼlim muassasalarida oʻquv jarayonini amaliy koʻnikmalarni shakllantirishga yoʻnaltirish, xalqaro taʼlim standartlariga asoslangan ilgʻor pedagogik texnologiyalar, oʻquv dasturlari va innovatsion oʻquv-uslubiy materiallarni keng joriy etish, veterinariya klinikasi, oʻquv va ilmiy laboratoriya, oʻquv tajriba xoʻjaligi, ishlab chiqarish va qayta ishlash korxonalarida nazariy bilim hamda amaliyotning uygʻunligini taʼminlash uchun zarur sharoitlar, ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish boʻyicha uzluksiz taʼlim tizimini yaratish boʻyicha olib borilayotgan ishlarga toʻxtalib oʻtishdi.
Konferensiya davomida universitet oʻquv ishlari boʻyicha prorektor A.Elmurodov, Toshkent davlat agrar universiteti Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori S.Islomov, Andijon qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar instituti oʻquv-uslubiy boshqarmasi boshligʻi I.Mamajonov, Qoraqalpogʻiston qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar instituti oʻquv-metodika boʻlimi boshligʻi P.Seytmurotov, Universitet huzuridagi Samarqand veterinariya meditsinasi texnikumi direktori, professor S.Bazarov va boshqalar mavzu yuzasidan oʻz fikr-mulohazalarini bildirishdi.

«Факторы совершенствования образовательных программ и повышения качества образования в сферах сельского, лесного, рыбного и ветеринарного образования»
• «Факторы совершенствования образовательных программ и повышения качества образования в сферах сельского, лесного, рыбного и ветеринарного образования»
Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерством сельского хозяйства, Комитетом по развитию ветеринарии и животноводства и Ташкентским государственным аграрным университетом провел III Республиканский учебно-методический семинар по данной теме.
Открывая семинар, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов отметил, что на сегодняшний день рынок труда не испытывает возрастающей потребности в высококвалифицированных конкурентоспособных кадрах, что для повышения качества образования необходимо, прежде всего, подготовить учебно-методические нормативные документы на международном уровне, усовершенствовать учебные программы вузов Топ-300 в соответствии с нашими региональными и национальными ценностями, спецификой наших образовательных направлений, что мы изучили учебные программы ветеринарного направления в 30 зарубежных высших учебных заведениях: Миннесота (США), Падуя-Пиза (Италия), Дрезден, Вайнштейн (Германия), Вагенинген (Нидерланды), Квинсленд (Австралия), Московская академия ветеринарной медицины и биотехнологии, Витебская ветеринарная академия (Беларусь), Елгавский университет биологических наук и технологий (Латвия) и многих других вузах. В 2023 году специалисты Международного эпизоотического бюро В ходе посещения университета были высказаны положительные отзывы о разработанных учебных программах, а также согласованы вопросы подготовки к международной аккредитации.
Также выступили главный специалист Департамента развития науки, образования и инноваций Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан Элбек Тогаймуродов и заместитель начальника Департамента развития инновационной деятельности, науки и образования Государственного комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан Собир Мавлонов, которые рассказали о проводимой работе по направлению учебного процесса в учебных заведениях на формирование практических навыков, широкому внедрению передовых педагогических технологий, учебных программ и инновационных учебно-методических материалов, основанных на международных образовательных стандартах, созданию необходимых условий для обеспечения гармонии теоретических знаний и практики в ветеринарных клиниках, учебно-научных лабораториях, учебно-опытных хозяйствах, производственных и перерабатывающих предприятиях, а также созданию системы непрерывного образования по подготовке, переподготовке и повышению квалификации научных и научно-педагогических кадров.
В ходе конференции свои мнения по теме высказали проректор по учебной работе университета А. Элмуродов, проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Ташкентского государственного аграрного университета С. Исламов, начальник учебно-методического отдела Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий И. Мамажонов, начальник учебно-методического отдела Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий П. Сейтмуротов, директор Самаркандского техникума ветеринарной медицины при университете, профессор С. Базаров и другие.