“QISHLOQ XOʻJALIK EKINLARI SELEKSIYASI VA URUGʻLARINI YETISHTIRISH TEXNOLOGIYASI SOHASIDAGI YUTUQLAR, MUAMMOLAR VA ISTIQBOLLARI”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan qishloq xoʻjalik xodimi, qishloq xoʻjalik fanlari doktori, Akademik D.T.Abdukarimov tavalludining 90 yilligi munosabati bilan “Qishloq xoʻjalik ekinlari seleksiyasi va urugʻlarini yetishtirish texnologiyasi sohasidagi yutuqlar, muammolar va istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyada viloyat hokimligi vakillari, nuroniylar, soha olimlari, universitetlar rektorlari, OAV vakillari, professor-oʻqituvchilar, tizimda faoliyat olib borayotgan ilmiy markazlar mutaxassislari, yosh olimlar va talabalar ishtirok etishdi.
Konferensiyani kirish soʻzi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mamlakatimiz qishloq  xoʻjaligini rivojlantirishga va soha mutaxassislarini tayyorlashga oʻzining munosib hissasini qoʻshgan taniqli olim, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan qishloq xoʻjalik xodimi, respublika kartoshkachilik ilmiy maktabini yaratgan Abdukarimov Diamat Toʻxtayevichni muborak 90 yoshi bilan tabrikladi. D.T.Abdukarimovning xizmatlari hukumatimiz tomonidan munosib taqdirlanib, Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan “El-yurt xurmati” ordeni topshirilgani, Oliy Kengash Prezidiumining Faxriy yorligʻi, “Shuxrat” medali, vazirlik va boshqa tashkilotlarning 30 dan ortiq faxriy yorliq va diplomlari, N.I.Vavilovning tugʻilganiga 100-yilligi munosabati bilan  Xalqaro yubiley medali, “Oliy taʼlim aʼlochisi” koʻkrak nishoni, VDNX ning kumush va katta esdalik medali kabi yuksak mukofotlar bilan taqdirlanganini alohida taʼkidladi.
Shuningdek, konferensiyada ishtirok etgan viloyat hokimi maslahatchisi N.Ibragimov, Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti rektori, professor, R.Xolmurodov, “Zarafshon” va “Samarkadskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri F.Toshev,  Oʻzbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʻmitasi boshqarma boshligʻi A.Safarov, Oʻzbekiston Ekalogik partiyasi Markaziy Kengashi raisi, professor A.Hamzayev, oliy oʻquv yurtlari rektorlari va boshqa mehmonlar fidoyi ustoz tomonidan kartoshka, sabzavot, don va boshqa ekinlarining serhosil, intensiv navlari va geterozisli duragaylarini yaratishning yangi usullari, elita urugʻi yetishtirishning tezkor usuli va boshqa fundamental va amaliy tadqiqotlarning nazariy asoslari ishlab chiqilib, bu sohani respublikamizda kelgusida yanada rivojlantirishga katta hissa qoʻshganligini, D.T.Abdukarimov tomonidan 400 dan ortiq darslik, monografiya, oʻquv qoʻllanma, uslubiy ishlar va maqolalar, “Dehqonchilik asoslari va yem-xashak yetishtirish”, “Tamakichilik”, “Dala ekinlari seleksiyasi, urugʻchiligi va genetika asoslari”, “Oziqa va urugʻchiligi “, “Xususiy seleksiya” yetishtirish” kabi 16 ta darslik va oʻquv qoʻllanmalar yaratilganini alohida taʼkidlab oʻtishdi.
Konferensiya shoʻbalarga boʻlingan holda “Qishloq xoʻjaligi ekinlari seleksiyasisining asosiy yoʻnalishlari, boshlangʻich material manbalari, usullari, erishilgan yutuqlari va istiqbollari”, “Qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishning agroekalogik va agrotexnologik asoslari”, “Agroklaster va fermer xoʻjaliklarida qishloq xoʻjalik ekinlari mahsulotlarini yetishtirish, saqlash va qayta ishlashning huquqiy, tashkiliy va iqtisodiy   asoslari”, “Chorvachilik va veterinariyada qoʻllaniladigan ozuqa va dorivor ekinlar biologiyasi va qayta ishlash texnologiyasi”, “Qishloq xoʻjalik ekinlari urugʻchiligini mexanizatsiyalashtirish va avtomatlashtirish” kabi mavzularda davom ettirildi.

«Достижения, проблемы и перспективы в области селекции сельскохозяйственных культур и технологий семеноводства”
• «Достижения, проблемы и перспективы в области селекции сельскохозяйственных культур и технологий семеноводства”
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Достижения, проблемы и перспективы в области селекции и технологии семеноводства сельскохозяйственных культур», посвященная 90-летию со дня рождения заслуженного деятеля сельского хозяйства Узбекистана, доктора сельскохозяйственных наук, академика Д.Т. Абдукаримова.
В конференции приняли участие представители администрации региона, известные деятели науки, ректоры вузов, представители СМИ, профессорско-преподавательский состав, специалисты научных центров системы, молодые ученые и студенты.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов поздравил с 90-летием Абдукаримова Диамата Тохтаевича – известного ученого, внесшего достойный вклад в развитие сельского хозяйства нашей страны и подготовку специалистов в этой области, заслуженного деятеля сельского хозяйства Узбекистана, основателя Республиканской научной школы картофелеводства. Он особо отметил, что заслуги Д.Т. Абдукаримова были по достоинству оценены нашим государством, и он был награжден Президентом Ш.М. Мирзиёевым орденом «Эл-юрт хурмати», Почетной грамотой Президиума Верховного Совета, медалью «Шухрат», более 30 почетными грамотами и дипломами министерств и других организаций, Международной юбилейной медалью в честь 100-летия со дня рождения Н.И. Вавилова, нагрудным знаком «Отличник высшего образования», серебряной и большой памятной медалями ВДНХ.
В конференции также приняли участие советник хокима области Н.Ибрагимов, ректор Самаркандского государственного университета имени Шарафа Рашидова, профессор Р.Холмуродов, главный редактор объединенной редакции газет «Зарафшон» и «Самаркандский вестник» Ф.Тошев, заведующий отделом Комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан А.Сафаров, председатель Центрального совета Экологической партии Узбекистана, профессор А.Хамзаев, ректоры высших учебных заведений и другие гости. Они отметили, что преданный своему делу педагог разработал новые методы создания высокоурожайных, интенсивных сортов и гетерозисных гибридов картофеля, овощных, зерновых и других культур, ускоренный метод выращивания элитных семян и другие теоретические основы фундаментальных и прикладных исследований, что внесло большой вклад в дальнейшее развитие этого направления в нашей республике. Д.Т.Абдукаримов написал более 400 учебников, монографий, учебных пособий, методических работ и статей, Особо отмечено создание 16 учебников и учебных пособий, среди которых «Основы земледелия и кормопроизводства», «Табаководство», «Основы селекции, семеноводства и генетики полевых культур», «Продовольственное и семеноводство», «Специальная селекция».
Работа конференции продолжилась в секциях по таким темам, как «Основные направления селекции сельскохозяйственных культур, источники исходного сырья, методы, достижения и перспективы», «Агроэкологические и агротехнологические основы сельскохозяйственного производства», «Правовые, организационно-экономические основы возделывания, хранения и переработки сельскохозяйственных культур в агрокластерах и фермерских хозяйствах», «Биология и технология переработки кормовых и лекарственных культур, используемых в животноводстве и ветеринарии», «Механизация и автоматизация сельскохозяйственного семеноводства».