БИТИРУВЧИЛАР ТАҚДИРИГА БЕФАРҚ ЭМАСМИЗ!
Олий таълим битирувчиси бўлиш нафақат битирувчилар, балки ота-оналар, устозлар учун ҳам ғоят қувончли ва ҳаяжонли воқеадир. Чунки, илмнинг машаққатли пиллапоясининг иккинчи пағонасини забт этган ёшлар тимсолида саъй-ҳаракатларнинг яна бир амалий натижасини, халқимиз ва Ватанимизнинг келажагини кўрамиз. Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида ҳам кўп йиллик таълим-тарбия жараёнидаги фаолият туфайли устозлар томонидан берилган баҳо орқали ёшлар бакалаврлик ва магистрлик даражасига эришди.
Айтиш жоизки, мамлакатимизда ёшларнинг олий таълим билан қамраб олинишини янада кенгайтириш ва шу асосда битирувчилар бандлигини таъминлаш бўйича қатор тизимли ишлар амалга оширилиб келинмоқда. Яратилаётган имкониятлар эгаларининг эркин билим олишлари, янги Ўзбекистон тараққиёти учун давлат ва жамиятнинг турли соҳаларида муносиб ҳисса қўшишлари учун сафарбар этилаётгани бежиз эмас. Бунинг замирида фаровон ҳаёт, озод ва обод Ватан, соғлом келажак, бахтли турмуш каби эзгу мақсадлар мужассам.
Шу ўринда Президентимиз раҳбарлигида жорий йилнинг 4 март куни бўлиб ўтган олий ўқув юрти талабалари бандлигини таъминлаш бўйича устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишида олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган ишлаш ва қўшимча даромад топишга эҳтиёжи бор талабаларнинг бандлигини таъминлаш муҳим вазифалардан этиб белгиланганини айтиб ўтиш жоиз.
Мазкур вазифани бажариш борасида университетимизда ҳам бир қатор ижобий ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2022/2023 ўқув йилида университетни 1067 минг нафар талаба тамомлади. Уларнинг 911  нафарининг бандлиги таъминланди. Бандлиги таъминланган талабаларнинг 825 нафари ўз мутахассисликлари бўйича ишга қабул қилинган бўлса,  2023/2024-ўқув йилида университетни 19 та таълим йўналиши кундузги шаклда жами 1309  нафар талаба бакалавр,  4 та мутахассислик бўйича  5  нафар магистр ўқишни тамомлади. 4 нафар талаба аъло баҳоларга ўқиб, имтиёзли дипломларга эга бўлди.
Ушбу талабалар ҳақида тўлиқ маълумотлар вазирлик орқали ҳудудий бошқармаларга етказилган. Бу эса битирувчиларнинг меҳнат бандлигини таъминлашда алоҳида аҳамият касб этади.
Шунингдек, жорий йилнинг 27 апрел куни университетда битирувчиларни ўз мутахассисликлари бўйича бандлигини таъминлаш масаласида очиқ мулоқот ҳамда “Карьера куни” ўтказилди. Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Самарқанд вилоят филиали, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси, вилоят камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган меҳнат ярмаркасида корхона ва ташкилотлар вакиллари бўш иш ўринлари билан иштирок этди.
Ўтказилган сўровнома натижасига кўра, 658 нафар талаба ишлаш истагини билдириб, 380 нафар талаба ишга жойлашиш учун йўлланма олди. Улардан 201 нафари шартнома имзолади.
Яна бир гап, университетда талабаларни малакавий амалиётларини барқарор фаолият кўрсатаётган йирик корхона, ташкилот, кластерларда, 2022 йилдан бошлаб хориж давлатларининг илғор компанияларида ўташни ташкил этиш йўлга қўйилган бўлиб, битирувчи талабалар ўзлари истаган касб ва ҳаёт йўлини танлашида бу муҳим омил бўлмоқда. Қайд этиш жоизки, университет томонидан 60 дан ортиқ йирик компания, кластер ва бошқа корхоналар билан ҳамкорлик ўрнатилиб, йил якунига қадар 1500 нафар талабанинг бандлигини таъминлаш режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 31 мартдаги «Ветеринария ва чорвачилик соҳасида кадрлар тайёрлашни тубдан ислоҳ қилиш тўғрисида»ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида университетда ветеринария, чорвачилик ҳамда озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида малакали кадрлар тайёрлашни такомиллаштириш, ветеринария таълимини жаҳон стандартлари даражасида ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган. Ушбу режага асосан, университет бир қатор хорижий нуфузли олий таълим муассасалари, компания ва ташкилотлар билан таълим, илм-фан ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликда лойиҳалар амалга ошириб келмоқда. Бугунга келиб, 80 та хорижий ҳамкорлар билан шартнома, битим, меморандумлар мавжуд. Ана шу ҳамкорлик натижасида университетдан 2023-2024 ўқув йилида 6 та Туркия, 1 та Россия, 20 та Белоруссия, 2 та Руминия, 2 та Латвия, 15 та Қирғизистон, 2 та Эрон, 30 та талаба ва 20 та магистрантлар Қозоғистоннинг Қозоғистон Миллий аграр тадқиқотлар университети, M.Aвeзов номидаги Жанубий Қозоғистон университетига, 5 та профессор-ўқитувчилар Америка Қўшма Штатларининг Миннесота университетида ҳамда 2 та профессор-ўқитувчиларимиз Қозоғистоннинг Жангир Хан  номидаги Ғарбий Қозоғистон аграр-технологик университетида хизмат сафарида бўлишди. Ўз навбатида университетга 100 нафар хорижий профессор-ўқитувчилар ва расмий делегациялар ташриф буюрди.
Шунингдек, 2018 йилда Беларус Республикасининг «Ҳурмат белгиси» орденли Витебск давлат ветеринария медицинаси академияси билан қўшма таълим дастурларини амалга ошириш бўйича 3 та йўналиш бўйича икки ОТМ ўртасида меморандум имзоланди ва 2023-2024 ўқув йилида 11 нафар илк қалдирғочларимиз қўш дипломга эга бўлишди. Шу йўналишда ҳозирда 3 нафар талабамиз 4 босқичида таҳсил олишмоқда. Академиянинг Ветеринария фармацевтикаси ва Зоотехния таълим йўналиши бўйича 2023-2024 йилида 4 нафар талабамиз ўқишни якунлаб, хорижий диплом ва тажрибалар билан юртимизга қайтиб келишди. Латвия Республикасининг Латвия табиий фанлар ва технологиялар университети билан «Чорвачилик маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишнинг инновацион технологияли» номли бакалавр ҳамда «Озиқ-овқат таълими», қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, сақлаш ва қайта ишлашнинг инновацион технологиялари ва сертификатлаш” номли магистр таълим йўналиши бўйича ҳам кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилган бўлиб, 2023-2024 ўқув йилида илк магистр талабамиз икки дипломга эга бўлди. Ҳозирда 2 нафар магистр талабамиз ўқишини давом эттирмоқда.
Маълумот ўрнида шуни айтиш жоизки, муҳтарам Президентимизнинг бевосита ғамхўрликлари ва ёшлар учун яратиб берган кенг имкониятлари туфайли Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университети талаба-ёшларининг халқаро, республика, вилоят миқёсда  эришган ютуғи ҳам салмоқли. Фаолият олиб бораётган ёш олимлар, магистрант ва иқтидорли талабаларни қўллаб-қувватлаш, улар томонидан олиб борилаётган илмий тадқиқот ишларини, амалга ошираётган лойиҳаларини халқ хўжалигининг турли тармоқларига жорий этилишига кўмаклашиш, стартап лойиҳаларни яънада қўллаб-қувватлаш мақсадида бугунги кунда университетда жами 30 та фан ва илмий тўгараклари ташкил этилган. Мавжуд илмий тўгаракларда университетнинг 1700 га яқин талабалари турли йўналишларда илмий тадқиқотчилик фаолияти билан иштирок этиб келишмоқда.
Стартап лойиҳаларни кўпайтириш, талабаларни республика ва халқаро танловларга тайёрлаш ва юқори савияда иштирок этишлари учун 2023 йилнинг 27 ноябрда «Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки дирекцияси» ИТ-Парк Самарқанд ҳудудий филиали билан ўзаро ҳамкорлик меморандум имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси раисининг 2024 йил 26 февралдаги буйруғига асосан жорий йилнинг 4-6 апрель кунлари Қўмита тасарруфидаги Олий таълим муассасалари талабалари ўртасида ўтказилган Республика фан олимпиадасида 10 та фан йўналишида 30 дан ортиқ ёшларимиз ғолибликни қўлга киритди.
Биргина жорий ўқув йили битирувчилари орасида 1 нафар Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси, 1 нафар «Ислом Каримов» номли Давлат стипендияси ҳамда 1 нафар «Беруний» номли Давлат стипендиялари соҳиблари бўлиб, 4 нафар талабамиз стартап лойиҳа кўрик-танлови Республика босқичида иштирок этган бўлса, 7 нафар талабамиз Республика фан олимпиадасида ғолиблар сафидан жой олишди.
Илмий фаолият билан шуғулланувчи изланувчиларидан 14 нафари фалсафа доктори (PhD), 1 нафари DSc диссертацияларини ҳимоя қилишди, 2 нафар изланувчилар илмий семинардан ўтиб, илмий кенгашга ҳимоя қилиш учун тавсия этилди ҳамда 18 нафар изланувчилар кафедра муҳокамасидан ўтказилган.
Бундан ташқари университетда “Ўзбекистонда ветеринария, биотехнология ва чорвачилик соҳасини ривожлантириш учун кадрларни интенсив тайёрлаш илмий бизнес инкубатори” мега лойиҳасига старт берилган эди. Ушбу лойиҳа илмий кадрлар етиштиришнинг самарали тизимини йўлга қўйиш, илмий изланишларни тижоратлаштириш ва ишлаб чиқаришга жорий этиш, талабалар амалиётини ташкил этиш ҳамда тўлиқ ўз-ўзини молиялаштириш механизимини яратиш мақсадида барча имкониятларни ўзида мужассамлаштирган.
Лойиҳада бугунги кунда 46 нафар илмий жамоадан ташкил топган бўлиб, жумладан 40 ёшгача бўлган ижрочилар 33 нафар, 45 ёшгача бўлган ижрочилар 8 нафар, 60 ёшгача бўлган 5 нафар мустақил изланувчилар, магистр ва талабалар 14 тадан ортиқ ҳайвон турлари устида ўз илмий - тадқиқот ишларини олиб боришмоқда.
Умуман олганда, мамлакат келажаги, барча соҳалар ва лойиҳалар муваффақияти билимли, кенг дунёқарашли, замонавий фикрли, ўз касбининг усталари бўлган инсонларга боғлиқ. Шу боис юртимизда айнан таълим йўналишларини, инсон капиталини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугун Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида олиб борилаётган таълим-тарбия жараёни ҳам талабаларимизнинг эртанги кун учун мустаҳкам пойдевор яратишларига замин бўлаётир.

МЫ НЕ БЕЗРАЗЛИЧНЫ К СУДЬБЕ ВЫПУСКНИКОВ!
Получение диплома о высшем образовании – очень радостное и волнительное событие не только для самих выпускников, но и для их родителей и учителей. Потому что в образе молодых людей, покоривших вторую ступеньку трудной лестницы знаний, мы видим еще один практический результат наших усилий, будущее нашего народа и нашей Родины. В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий молодые люди также получили степени бакалавра и магистра по оценке своих преподавателей, благодаря их многолетнему труду в образовательном процессе.
Стоит отметить, что в нашей стране проводится ряд системных мероприятий по дальнейшему расширению охвата молодежи высшим образованием и на этой основе обеспечению трудоустройства выпускников. Неслучайно создаваемые возможности мобилизуются для того, чтобы люди, обладающие необходимыми навыками, могли получить бесплатное образование и внести достойный вклад в развитие нового Узбекистана в различных сферах государства и общества. В основе этого лежат благородные цели, такие как благополучная жизнь, свободная и процветающая родина, здоровое будущее и счастливая жизнь.
В этой связи стоит отметить, что на видеоселекторном совещании по первоочередным задачам по обеспечению занятости студентов вузов, состоявшемся под руководством нашего Президента 4 марта текущего года, обеспечение занятости студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, которым необходимо работать и получать дополнительный доход, было определено в качестве одной из важных задач.
Для выполнения этой задачи в нашем университете предпринимается ряд позитивных шагов.
В частности, в 2022/2023 учебном году университет окончили 1 067 000 студентов. Из них 911 человек были трудоустроены. Из числа трудоустроенных студентов 825 были трудоустроены по специальности, при этом в 2023/2024 учебном году общее количество выпускников очной формы обучения вуза составило 1309 человек по 19 направлениям подготовки, получив степень бакалавра и 5 магистров по 4 специальностям. Четверо студентов окончили обучение с отличием и получили дипломы с отличием.
Полная информация об этих студентах была предоставлена ​​в региональные департаменты через министерство. Это имеет особое значение для обеспечения трудоустройства выпускников.
Также 27 апреля текущего года в университете прошел открытый диалог и «День карьеры» по вопросу обеспечения трудоустройства выпускников по специальностям. В ярмарке вакансий, которая проводилась совместно с Самаркандским областным филиалом Агентства по развитию государственной службы, Комитетом по развитию ветеринарии и животноводства, областным Главным управлением по сокращению бедности и занятости населения, приняли участие представители предприятий и организаций, имеющих вакантные должности.
По результатам опроса 658 студентов выразили желание работать, а 380 студентов получили направления на трудоустройство. Из них 201 подписал контракт.
Другое дело, что в университете налажена система организации стажировок студентов на крупных, стабильных предприятиях, в организациях и кластерах, а с 2022 года и в ведущих компаниях зарубежных стран, что является важным фактором в выборе выпускниками желаемой карьеры и жизненного пути. Стоит отметить, что университет установил партнерские отношения с более чем 60 крупными компаниями, кластерами и другими предприятиями и планирует к концу года трудоустроить 1500 студентов.
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О коренном реформировании подготовки кадров в области ветеринарии и животноводства» от 31 марта 2022 года в университете разработан план мероприятий по совершенствованию подготовки квалифицированных кадров в области ветеринарии, животноводства, безопасности пищевых продуктов, организации ветеринарного образования на уровне мировых стандартов. В соответствии с данным планом университет реализует совместные проекты с рядом престижных зарубежных вузов, компаний и организаций в сфере образования, науки и других областях. На сегодняшний день имеются контракты, соглашения и меморандумы с 80 зарубежными партнерами. В результате данного сотрудничества в 2023-2024 учебном году 6 студентов из Турции, 1 из России, 20 из Беларуси, 2 из Румынии, 2 из Латвии, 15 из Кыргызстана, 2 из Ирана, 30 студентов и 20 магистрантов университета отправились в командировку в Казахский национальный аграрный исследовательский университет, Южно-Казахстанский университет имени М. Авезова, 5 профессоров и преподавателей отправились в командировку в Университет Миннесоты в США и 2 профессора и преподавателя отправились в командировку в Западно-Казахстанский аграрно-технологический университет имени Жангир хана в Казахстан. В свою очередь университет посетили 100 иностранных профессоров и преподавателей, а также официальных делегаций.
Также в 2018 году между двумя вузами был подписан меморандум о реализации совместных образовательных программ по 3 направлениям с Витебской ордена «Знак Почета» государственной академией ветеринарной медицины Республики Беларусь, а в 2023-2024 учебном году 11 наших первых выпускников получили двойные дипломы. В настоящее время на 4-м этапе по данному направлению обучаются 3 наших студента. В 2023-2024 учебном году 4 наших студента завершили обучение на кафедре ветеринарной фармации и зоотехнии Академии и вернулись в нашу страну с зарубежными дипломами и опытом. Также налажено обучение в сотрудничестве с Латвийским университетом естественных наук и технологий Латвийской Республики по бакалавриату «Инновационные технологии консервации и переработки продуктов животноводства» и магистратуре «Пищевое образование, инновационные технологии производства, консервации и переработки продуктов сельского хозяйства и сертификация», а в 2023-2024 учебном году наш первый магистрант получил два диплома. В настоящее время двое наших магистрантов продолжают обучение.
Стоит отметить, что благодаря непосредственной заботе нашего уважаемого Президента и созданным им широким возможностям для молодежи, достижения студентов Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий на международном, республиканском и региональном уровне также значительны. В целях поддержки молодых ученых, аспирантов и талантливых студентов, содействия внедрению их научных исследований и проектов в различные отрасли народного хозяйства, а также поддержки стартап-проектов в университете создано 30 научных и научно-педагогических кружков. Около 1700 студентов университета принимают участие в научно-исследовательской деятельности по различным направлениям в существующих научных кружках.
Для увеличения стартап-проектов, подготовки студентов к республиканским и международным конкурсам, обеспечения их участия на высоком уровне 27 ноября 2023 года подписан меморандум о сотрудничестве с Самаркандским региональным филиалом IT-парка «Дирекция Технологического парка программных продуктов и информационных технологий».
В соответствии с приказом Председателя Комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан от 26 февраля 2024 года, более 30 наших молодых людей заняли призовые места по 10 дисциплинам на Республиканской олимпиаде по предметам среди студентов высших учебных заведений, проводимой Комитетом 4-6 апреля текущего года.
Среди выпускников только текущего учебного года 1 человек стал обладателем Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан, 1 человек стал обладателем Государственной стипендии имени Ислама Каримова и 1 человек стал обладателем Государственной стипендии имени Беруний. 4 наших студента приняли участие в Республиканском этапе конкурса стартап-проектов, а 7 наших студентов вошли в число победителей Республиканской олимпиады по естественным наукам.
Из числа научных сотрудников, занимающихся научной деятельностью, 14 защитили докторскую и 1 докторскую диссертации, 2 научных сотрудника прошли научный семинар и были рекомендованы к защите ученым советом, 18 научных сотрудников прошли кафедральное обсуждение.
Кроме того, в университете стартовал мегапроект «Научный бизнес-инкубатор по интенсивной подготовке кадров для развития ветеринарии, биотехнологий и животноводства в Узбекистане». В данном проекте заложены все возможности для создания эффективной системы подготовки научных кадров, коммерциализации и внедрения научных разработок в производство, организации студенческих стажировок, создания механизма полного самофинансирования.
В настоящее время в проекте участвует научная группа из 46 человек, в том числе 33 исследователя в возрасте до 40 лет, 8 исследователей в возрасте до 45 лет и 5 независимых исследователей в возрасте до 60 лет, а также студенты магистратуры и бакалавриата, которые проводят свои научные исследования более чем на 14 видах животных.
В целом будущее страны, успех всех отраслей и проектов зависят от людей знающих, широко мыслящих, современно мыслящих, мастеров своего дела. Именно поэтому в нашей стране уделяется особое внимание развитию образовательных сфер и человеческого капитала. Сегодня образовательный процесс, осуществляемый в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий, также помогает нашим студентам создавать прочный фундамент для завтрашнего дня.