БИТИРУВЧИЛАР ТАҚДИРИГА БЕФАРҚ ЭМАСМИЗ!
Олий таълим битирувчиси бўлиш нафақат битирувчилар, балки ота-оналар, устозлар учун ҳам ғоят қувончли ва ҳаяжонли воқеадир. Чунки, илмнинг машаққатли пиллапоясининг иккинчи пағонасини забт этган ёшлар тимсолида саъй-ҳаракатларнинг яна бир амалий натижасини, халқимиз ва Ватанимизнинг келажагини кўрамиз. Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида ҳам кўп йиллик таълим-тарбия жараёнидаги фаолият туфайли устозлар томонидан берилган баҳо орқали ёшлар бакалаврлик ва магистрлик даражасига эришди.
Айтиш жоизки, мамлакатимизда ёшларнинг олий таълим билан қамраб олинишини янада кенгайтириш ва шу асосда битирувчилар бандлигини таъминлаш бўйича қатор тизимли ишлар амалга оширилиб келинмоқда. Яратилаётган имкониятлар эгаларининг эркин билим олишлари, янги Ўзбекистон тараққиёти учун давлат ва жамиятнинг турли соҳаларида муносиб ҳисса қўшишлари учун сафарбар этилаётгани бежиз эмас. Бунинг замирида фаровон ҳаёт, озод ва обод Ватан, соғлом келажак, бахтли турмуш каби эзгу мақсадлар мужассам.
Шу ўринда Президентимиз раҳбарлигида жорий йилнинг 4 март куни бўлиб ўтган олий ўқув юрти талабалари бандлигини таъминлаш бўйича устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилишида олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган ишлаш ва қўшимча даромад топишга эҳтиёжи бор талабаларнинг бандлигини таъминлаш муҳим вазифалардан этиб белгиланганини айтиб ўтиш жоиз.
Мазкур вазифани бажариш борасида университетимизда ҳам бир қатор ижобий ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2022/2023 ўқув йилида университетни 1067 минг нафар талаба тамомлади. Уларнинг 911  нафарининг бандлиги таъминланди. Бандлиги таъминланган талабаларнинг 825 нафари ўз мутахассисликлари бўйича ишга қабул қилинган бўлса,  2023/2024-ўқув йилида университетни 19 та таълим йўналиши кундузги шаклда жами 1309  нафар талаба бакалавр,  4 та мутахассислик бўйича  5  нафар магистр ўқишни тамомлади. 4 нафар талаба аъло баҳоларга ўқиб, имтиёзли дипломларга эга бўлди.
Ушбу талабалар ҳақида тўлиқ маълумотлар вазирлик орқали ҳудудий бошқармаларга етказилган. Бу эса битирувчиларнинг меҳнат бандлигини таъминлашда алоҳида аҳамият касб этади.
Шунингдек, жорий йилнинг 27 апрел куни университетда битирувчиларни ўз мутахассисликлари бўйича бандлигини таъминлаш масаласида очиқ мулоқот ҳамда “Карьера куни” ўтказилди. Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Самарқанд вилоят филиали, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси, вилоят камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган меҳнат ярмаркасида корхона ва ташкилотлар вакиллари бўш иш ўринлари билан иштирок этди.
Ўтказилган сўровнома натижасига кўра, 658 нафар талаба ишлаш истагини билдириб, 380 нафар талаба ишга жойлашиш учун йўлланма олди. Улардан 201 нафари шартнома имзолади.
Яна бир гап, университетда талабаларни малакавий амалиётларини барқарор фаолият кўрсатаётган йирик корхона, ташкилот, кластерларда, 2022 йилдан бошлаб хориж давлатларининг илғор компанияларида ўташни ташкил этиш йўлга қўйилган бўлиб, битирувчи талабалар ўзлари истаган касб ва ҳаёт йўлини танлашида бу муҳим омил бўлмоқда. Қайд этиш жоизки, университет томонидан 60 дан ортиқ йирик компания, кластер ва бошқа корхоналар билан ҳамкорлик ўрнатилиб, йил якунига қадар 1500 нафар талабанинг бандлигини таъминлаш режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 31 мартдаги «Ветеринария ва чорвачилик соҳасида кадрлар тайёрлашни тубдан ислоҳ қилиш тўғрисида»ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида университетда ветеринария, чорвачилик ҳамда озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида малакали кадрлар тайёрлашни такомиллаштириш, ветеринария таълимини жаҳон стандартлари даражасида ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган. Ушбу режага асосан, университет бир қатор хорижий нуфузли олий таълим муассасалари, компания ва ташкилотлар билан таълим, илм-фан ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликда лойиҳалар амалга ошириб келмоқда. Бугунга келиб, 80 та хорижий ҳамкорлар билан шартнома, битим, меморандумлар мавжуд. Ана шу ҳамкорлик натижасида университетдан 2023-2024 ўқув йилида 6 та Туркия, 1 та Россия, 20 та Белоруссия, 2 та Руминия, 2 та Латвия, 15 та Қирғизистон, 2 та Эрон, 30 та талаба ва 20 та магистрантлар Қозоғистоннинг Қозоғистон Миллий аграр тадқиқотлар университети, M.Aвeзов номидаги Жанубий Қозоғистон университетига, 5 та профессор-ўқитувчилар Америка Қўшма Штатларининг Миннесота университетида ҳамда 2 та профессор-ўқитувчиларимиз Қозоғистоннинг Жангир Хан  номидаги Ғарбий Қозоғистон аграр-технологик университетида хизмат сафарида бўлишди. Ўз навбатида университетга 100 нафар хорижий профессор-ўқитувчилар ва расмий делегациялар ташриф буюрди.
Шунингдек, 2018 йилда Беларус Республикасининг «Ҳурмат белгиси» орденли Витебск давлат ветеринария медицинаси академияси билан қўшма таълим дастурларини амалга ошириш бўйича 3 та йўналиш бўйича икки ОТМ ўртасида меморандум имзоланди ва 2023-2024 ўқув йилида 11 нафар илк қалдирғочларимиз қўш дипломга эга бўлишди. Шу йўналишда ҳозирда 3 нафар талабамиз 4 босқичида таҳсил олишмоқда. Академиянинг Ветеринария фармацевтикаси ва Зоотехния таълим йўналиши бўйича 2023-2024 йилида 4 нафар талабамиз ўқишни якунлаб, хорижий диплом ва тажрибалар билан юртимизга қайтиб келишди. Латвия Республикасининг Латвия табиий фанлар ва технологиялар университети билан «Чорвачилик маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишнинг инновацион технологияли» номли бакалавр ҳамда «Озиқ-овқат таълими», қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, сақлаш ва қайта ишлашнинг инновацион технологиялари ва сертификатлаш” номли магистр таълим йўналиши бўйича ҳам кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилган бўлиб, 2023-2024 ўқув йилида илк магистр талабамиз икки дипломга эга бўлди. Ҳозирда 2 нафар магистр талабамиз ўқишини давом эттирмоқда.
Маълумот ўрнида шуни айтиш жоизки, муҳтарам Президентимизнинг бевосита ғамхўрликлари ва ёшлар учун яратиб берган кенг имкониятлари туфайли Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университети талаба-ёшларининг халқаро, республика, вилоят миқёсда  эришган ютуғи ҳам салмоқли. Фаолият олиб бораётган ёш олимлар, магистрант ва иқтидорли талабаларни қўллаб-қувватлаш, улар томонидан олиб борилаётган илмий тадқиқот ишларини, амалга ошираётган лойиҳаларини халқ хўжалигининг турли тармоқларига жорий этилишига кўмаклашиш, стартап лойиҳаларни яънада қўллаб-қувватлаш мақсадида бугунги кунда университетда жами 30 та фан ва илмий тўгараклари ташкил этилган. Мавжуд илмий тўгаракларда университетнинг 1700 га яқин талабалари турли йўналишларда илмий тадқиқотчилик фаолияти билан иштирок этиб келишмоқда.
Стартап лойиҳаларни кўпайтириш, талабаларни республика ва халқаро танловларга тайёрлаш ва юқори савияда иштирок этишлари учун 2023 йилнинг 27 ноябрда «Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки дирекцияси» ИТ-Парк Самарқанд ҳудудий филиали билан ўзаро ҳамкорлик меморандум имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси раисининг 2024 йил 26 февралдаги буйруғига асосан жорий йилнинг 4-6 апрель кунлари Қўмита тасарруфидаги Олий таълим муассасалари талабалари ўртасида ўтказилган Республика фан олимпиадасида 10 та фан йўналишида 30 дан ортиқ ёшларимиз ғолибликни қўлга киритди.
Биргина жорий ўқув йили битирувчилари орасида 1 нафар Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси, 1 нафар «Ислом Каримов» номли Давлат стипендияси ҳамда 1 нафар «Беруний» номли Давлат стипендиялари соҳиблари бўлиб, 4 нафар талабамиз стартап лойиҳа кўрик-танлови Республика босқичида иштирок этган бўлса, 7 нафар талабамиз Республика фан олимпиадасида ғолиблар сафидан жой олишди.
Илмий фаолият билан шуғулланувчи изланувчиларидан 14 нафари фалсафа доктори (PhD), 1 нафари DSc диссертацияларини ҳимоя қилишди, 2 нафар изланувчилар илмий семинардан ўтиб, илмий кенгашга ҳимоя қилиш учун тавсия этилди ҳамда 18 нафар изланувчилар кафедра муҳокамасидан ўтказилган.
Бундан ташқари университетда “Ўзбекистонда ветеринария, биотехнология ва чорвачилик соҳасини ривожлантириш учун кадрларни интенсив тайёрлаш илмий бизнес инкубатори” мега лойиҳасига старт берилган эди. Ушбу лойиҳа илмий кадрлар етиштиришнинг самарали тизимини йўлга қўйиш, илмий изланишларни тижоратлаштириш ва ишлаб чиқаришга жорий этиш, талабалар амалиётини ташкил этиш ҳамда тўлиқ ўз-ўзини молиялаштириш механизимини яратиш мақсадида барча имкониятларни ўзида мужассамлаштирган.
Лойиҳада бугунги кунда 46 нафар илмий жамоадан ташкил топган бўлиб, жумладан 40 ёшгача бўлган ижрочилар 33 нафар, 45 ёшгача бўлган ижрочилар 8 нафар, 60 ёшгача бўлган 5 нафар мустақил изланувчилар, магистр ва талабалар 14 тадан ортиқ ҳайвон турлари устида ўз илмий - тадқиқот ишларини олиб боришмоқда.
Умуман олганда, мамлакат келажаги, барча соҳалар ва лойиҳалар муваффақияти билимли, кенг дунёқарашли, замонавий фикрли, ўз касбининг усталари бўлган инсонларга боғлиқ. Шу боис юртимизда айнан таълим йўналишларини, инсон капиталини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугун Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида олиб борилаётган таълим-тарбия жараёни ҳам талабаларимизнинг эртанги кун учун мустаҳкам пойдевор яратишларига замин бўлаётир.

WE ARE NOT INDIFFERENT TO THE FATE OF GRADUATES!
Becoming a graduate of higher education is a very joyful and exciting event not only for graduates, but also for parents and teachers. Because in the image of young people who have conquered the second rung of the difficult ladder of knowledge, we see another practical result of their efforts, the future of our people and our Motherland. At the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology, thanks to many years of work in the educational process, young people have achieved bachelor's and master's degrees, thanks to the assessment given by teachers.
It is worth noting that a number of systematic works are being carried out in our country to further expand the coverage of young people with higher education and, on this basis, ensure the employment of graduates. It is not for nothing that the opportunities created are being mobilized so that those who have them can receive free education and make a worthy contribution to the development of the new Uzbekistan in various spheres of the state and society. This is based on noble goals such as a prosperous life, a free and prosperous homeland, a healthy future, and a happy life.
In this regard, it is worth mentioning that at the videoconference meeting dedicated to priority tasks for ensuring the employment of students of higher educational institutions, held on March 4 of this year under the leadership of our President, it was determined that ensuring the employment of students studying in higher educational institutions who need to work and earn additional income was one of the important tasks.
A number of positive works are also being carried out at our university to fulfill this task.
In particular, in the 2022/2023 academic year, 1,067 thousand students graduated from the university. 911 of them were provided with employment. 825 of the students who were provided with employment were hired in their specialties, while in the 2023/2024 academic year, a total of 1,309 students graduated from the university in 19 full-time bachelor's degrees and 5 master's degrees in 4 specialties. 4 students graduated with honors and received preferential diplomas.
Complete information about these students was provided to the regional departments through the ministry. This is of particular importance in ensuring the employment of graduates.
Also, on April 27 of this year, an open dialogue and a "Career Day" were held at the university on the issue of ensuring the employment of graduates in their specialties. Representatives of enterprises and organizations with vacant positions participated in the labor fair, which was held in cooperation with the Samarkand regional branch of the State Service Development Agency, the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Livestock, and the regional Main Department for Poverty Reduction and Employment.
According to the results of the survey, 658 students expressed a desire to work, and 380 students received a referral for employment. Of these, 201 signed a contract.
Another thing is that the university has started organizing internships for students in large, stable enterprises, organizations, clusters, and leading companies in foreign countries starting in 2022, which is an important factor in helping graduating students choose their desired career and life path. It is worth noting that the university has established partnerships with more than 60 large companies, clusters, and other enterprises, and plans to provide employment for 1,500 students by the end of the year.
In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On radical reform of personnel training in the field of veterinary medicine and animal husbandry” dated March 31, 2022, the university has developed an action plan to improve the training of qualified personnel in the field of veterinary medicine, animal husbandry and food safety, and to organize veterinary education at the level of world standards. Based on this plan, the university is implementing joint projects with a number of prestigious foreign higher educational institutions, companies and organizations in the fields of education, science and other fields. To date, there are contracts, agreements, and memorandums with 80 foreign partners. As a result of this cooperation, in the 2023-2024 academic year, 6 Turkish, 1 Russian, 20 Belarusian, 2 Romanian, 2 Latvian, 15 Kyrgyz, 2 Iranian, 30 students and 20 master's students from the university went on a business trip to the Kazakh National Agrarian Research University, M. Avezov South Kazakhstan University, 5 professors and teachers went on a business trip to the University of Minnesota in the United States, and 2 of our professors and teachers went on a business trip to the Zhangir Khan West Kazakhstan Agrarian Technological University in Kazakhstan. In turn, 100 foreign professors and teachers and official delegations visited the university.
Also, in 2018, a memorandum was signed between the two universities on the implementation of joint educational programs in 3 areas with the Vitebsk State Academy of Veterinary Medicine with the Order of the Badge of Honor of the Republic of Belarus, and in the 2023-2024 academic year, 11 of our first graduates received a double diploma. Currently, 3 of our students are studying in the 4th stage in this area. In the 2023-2024 academic year, 4 of our students completed their studies in the Veterinary Pharmacy and Zootechnics educational areas of the Academy and returned to our country with foreign diplomas and experience. In cooperation with the Latvian University of Natural Sciences and Technology of the Republic of Latvia, we have also established a bachelor's degree program in "Innovative technologies of storage and processing of livestock products" and a master's degree program in "Food education, innovative technologies of production, storage and processing of agricultural products and certification", and in the 2023-2024 academic year, our first master's student received two diplomas. Currently, 2 master's students are continuing their studies.
For information, it should be noted that, thanks to the direct care of our esteemed President and the wide opportunities created for young people, the achievements of the students of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology on an international, republican, and regional scale are also significant. In order to support young scientists, graduate students and talented students, to help them implement their scientific research and projects in various sectors of the national economy, and to support startup projects, a total of 30 scientific and research circles have been established at the university. About 1,700 students of the university are involved in scientific research activities in various areas in the existing scientific circles.
In order to increase startup projects, prepare students for republican and international competitions and participate at a high level, a memorandum of cooperation was signed on November 27, 2023 with the Samarkand regional branch of the IT Park "Directorate of Software Products and Information Technologies Technology Park".
In accordance with the order of the Chairman of the Committee of the Republic of Uzbekistan for the Development of Veterinary and Animal Husbandry dated February 26, 2024, more than 30 of our young people won prizes in 10 disciplines at the Republican Science Olympiad held among students of higher educational institutions under the Committee on April 4-6 of this year.
Among the graduates of the current academic year alone, 1 person received the State Scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan, 1 person received the State Scholarship named after Islam Karimov, and 1 person received the State Scholarship named after Beruniy. 4 of our students participated in the Republican stage of the startup project competition, and 7 of our students became winners of the Republican Science Olympiad.
Of the researchers engaged in scientific activities, 14 defended their Doctor of Philosophy (PhD), 1 defended their DSc dissertations, 2 researchers passed a scientific seminar and were recommended for defense by the Scientific Council, and 18 researchers passed the departmental discussion.
In addition, the university launched the mega project “Scientific Business Incubator for Intensive Training of Personnel for the Development of Veterinary Medicine, Biotechnology and Animal Husbandry in Uzbekistan”. This project combines all the opportunities to establish an effective system of training scientific personnel, commercialize and implement scientific research into production, organize student internships, and create a mechanism for full self-financing.
The project currently consists of 46 scientific teams, including 33 executives under the age of 40, 8 executives under the age of 45, 5 independent researchers under the age of 60, masters and students, conducting their scientific and research work on more than 14 animal species.
In general, the future of the country, the success of all sectors and projects depend on knowledgeable, broad-minded, modern-minded people who are masters of their profession. Therefore, special attention is paid in our country to the development of educational areas and human capital. Today, the educational process conducted at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology is also creating a solid foundation for our students to build for tomorrow.