OCHIQ-OSHKORA, MULOQOT TARZIDA O‘TGAN UCHRASHUV MUAMMOLARGA YECHIM, ISTIQBOLLI REJALARGA YO‘L OCHDI
Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Madaniyat saroyi"da universitet va uning filiallari, texnikum hamda akademik litsey jamoalari ishtirokida universitet rektori, professor Yunusov Xudaynazar Beknazarovich tomonidan yangi 2024-2025 o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va amalga oshiriladigan istiqbolli rejalar bo‘yicha ochiq muloqot uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda universitet rektori mamlakatimizda olib borilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyati va uning maqsadi haqida fikr bildirib, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va amalga oshiriladigan istiqbolli rejalar bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Ta’kidlandiki, universitetga 2024-2025-o‘quv yili uchun bakalavriatning kunduzgi ta’lim yo‘nalishiga 401 nafar abituriyent davlat granti, 768 nafari to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinib, sirtqi ta’lim yo‘nalishiga 13 nafar abituriyent davlat granti, 652 nafari to‘lov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etildi. Shuningdek, universitetda shu o‘quv yilidan yangi “Oziq-ovqat texnologiyasi”, “Menejment” yo‘nalishlari ochildi.
O‘quv yiliga tayyorgarlik borasida o‘quv auditoriyalar, AKT jihozlari, laboratoriyalar, amaliy mashg‘ulot  va seminar xonalari, vivariylar inventarizatsiyadan o‘tkazilib, ishchi holatga keltirildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 8 maydagi 3703-sonli qaroriga asosan universitetning 1310 o‘rinli bosh o‘quv binosi mukammal ta’mirlandi. Binoda 175 ta o‘quv xonasi, 150 o‘rinli axborot resurs markazi, 450 o‘rinli faollar zali, 420 o‘rinli yopiq sport majmuasi mavjud.
Universitetda 400 va 450 o‘rinli talabalar turar joyi mavjud. Bu yil yana ikkita yotoqxona foydalanishga topshirilish arafasida turibdi. Ular ham ishga tushsa, talabalar turar joyi 1300 o‘rin atrofida bo‘ladi. Shuningdek, davlat-xususiy sheriklik asosida ham talabalar yotoqxonalari qurilyapti. Buning natijasida tlabalar turar joyiga bo‘lgan ehtiyoj 40-50 foizga qoplanadi. Shuningdek, universitetda yangi o‘quv yilidan boshlaab “Registratsiya ofisi” ishga turishiladi.
Universitet hududidagi 12 ta  zamonaviy  veterinariya, chorvachilik va biotexnologiyalar sohasiga tegishli  Jahon banki tomonidan berilgan laboratoriyalar inventarizatsiyadan o‘tkazilib,  yangi o‘quv yiliga tayyorlandi.  Islom taraqqiyot banki tomonidan kimyo, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi laboratoriyalari qo‘shimcha jihozlar bilan ta’minlanib, ishchi holga keltirildi. O‘quv jarayonida ta’lim sifatini oshirish uchun Veterinariya  meditsinasi bo‘yicha mobil veterinariya xizmati, veterinariya telemeditsinasi, veterinariya vivariy o‘tkaziladigan  diagnostika, davolash, jarrohlik jarayonlarni monioringini yuritish, jarayonlarni auditoriyalarda, filiallarda onlayn kuzatib borish imkoniyati yaratildi.
So’ngra universitet prorektorlari so’zga chiqib o’z yo’nalishlari bo’yicha erishilgan yutuqlar va mazkur o’quv yiliga tayyorgarlik, rejalar haqida so'z yuritishdi. Shuningdek, uchrashuvda universitet filiallari, texnikum hamda akademik litseyda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik borasida olib borilgan ishlar, kelgusidagi rejalar haqida fikrlar tinglandi. Suhbat asnosida universitet rektori tomonidan talabalarni turar joy bilan ta’minlashga jiddiy e’tibor qaratilishi, texnikumlarni bitirayotgan talabalarni universitetga suhbat asosida qabul qilinishi kabi berilayotgan imkoniyatlar xususida tushunchalar berish, rahbarlarning har bir xodim va talaba bilan indivudal ishlash lozimligi ta’kidlandi.
Ochiq-oshkora, muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda berilgan savollarga mas’ullar tomonidan batafsil javob berilib, yechimini kutayotgan muammolar yuzasidan tegishlicha ko‘rsatmalar berildi.

A MEETING HELD IN AN OPEN, COMMUNICATIVE STYLE solutions to problems, opened the way to promising plans
• A MEETING HELD IN AN OPEN, COMMUNICATIVE STYLE solutions to problems, opened the way to promising plans
A MEETING HELD IN AN OPEN, COMMUNICATIVE STYLE  solutions to problems, opened the way to promising plans
An open dialogue meeting was held at the "Palace of Culture" of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology, with the participation of the university and its branches, technical school and academic lyceum teams, by the rector of the university, Professor Yunusov Khudaynazar Beknazarovich, on the state of preparation for the new 2024-2025 academic year and prospective plans to be implemented.
At the meeting, the rector of the university expressed his views on the content and purpose of the state policy on youth in our country, expressed his views on the state of preparation for the new academic year and prospective plans to be implemented.
It was noted that for the 2024-2025 academic year, 401 applicants for full-time undergraduate studies were accepted to the university on a state grant, 768 on a fee-based contract basis, and 13 applicants for part-time studies were recommended to study on a state grant, 652 on a fee-based contract basis. Also, new directions of "Food Technology" and "Management" were opened at the university from this academic year.
In preparation for the academic year, classrooms, ICT equipment, laboratories, practical training and seminar rooms, and vivariums were inventoried and brought into working condition. In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 3703 dated May 8, 2018, the main academic building of the university with 1,310 seats was completely renovated. The building has 175 classrooms, an information resource center with 150 seats, a hall for activists with 450 seats, and an indoor sports complex with 420 seats.
The university has student dormitories with 400 and 450 seats. Two more dormitories are about to be commissioned this year. If they are also put into operation, the student dormitories will have about 1,300 seats. Student dormitories are also being built on the basis of public-private partnerships. As a result, the need for student housing will be covered by 40-50%. Also, a "Registration Office" will be opened at the university starting from the new academic year.
12 modern laboratories in the field of veterinary medicine, animal husbandry and biotechnology provided by the World Bank on the territory of the university were inventoried and prepared for the new academic year. The Islamic Development Bank provided additional equipment to the laboratories of chemistry, agricultural product storage and processing technology and put them into operation. In order to improve the quality of education during the educational process, a mobile veterinary service in Veterinary Medicine, veterinary telemedicine, a veterinary vivarium were created to monitor diagnostics, treatment, surgical procedures, and online monitoring of procedures in the auditoriums and branches.
Then, the vice-rectors of the university spoke about the achievements achieved in their areas, preparations for this academic year, and plans. Also, the meeting heard opinions on the work carried out in the branches of the university, technical school and academic lyceum in preparation for the new academic year, and future plans. During the conversation, it was emphasized that the university rector should pay serious attention to providing students with housing, provide information about the opportunities provided, such as the admission of students graduating from technical schools to the university based on an interview, and that leaders should work individually with each employee and student.
During the meeting, which was held in an open and communicative manner, the questions asked were answered in detail by the officials, and appropriate instructions were given on the problems awaiting resolution.