ZAMONAVIY VETERINARIYA FARMAKOLOGIYASINING DOLZARB MUAMMOLARI, INNOVATSIYALARI VA MIKROORGANIZMLARNING ANTIBIOTIKLARGA CHIDAMLILIGINI RIVOJLANISHIGA QARSHI KURASH YO‘LLARI
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 26-aprel - Xalqaro veterinariya kuniga bag‘ishlangan “Zamonaviy veterinariya farmakologiyasining dolzarb muammolari, innovatsiyalari va mikroorganizmlarning antibiotiklarga chidamliligini rivojlanishiga qarshi kurash yo‘llari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ish boshladi.
Konferensiyada ishtirok etgan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov hamda Rossiya fanlar akademiyasi akademigi, Patologiya, farmakologiya va terapiya veterinariya ilmiy tadqiqotlar instituti ilmiy rahbari, v.f.d, professor Shabunin Sergey Viktorovich so‘zga chiqib, konferensiya mavzusining dolzarbligi va ahamiyatiga to‘xtaldi hamda uning faoliyatiga omad tiladi.
Bugungi kunda butun dunyo mamlakatlarida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash asosiy vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda. Chorvachilikning turli sohalarida hayvonlar va parrandalar organizmida yuzaga keladigan bir qator kasalliklarni davolash maqsadida kimyo terapevtik preparatlar asosan antibiotiklar keng qo‘llanilib kelinmoqda.
Natijada, ushbu preparatlarni uzoq vaqt mobaynida qo‘llanilishi oqibatida ularga nisbatan kasallik chaqiruvchi mikroorganizmlar chidamliligini oshishiga olib kelmoqda. Bu holatda qo‘llangan ushbu antibiotiklar samarasiz bo‘lib qolmoqda. Shu tufayli o‘tkazilayotgan bugungi xalqaro konferensiyada ma’ruza qilgan RFA akademigi Shabunin Sergey Viktorovich va boshqalar ushbu muammolarni bartaraf etish yo‘llariga e’tibor qaratishdi.
Shuningdek, konferensiyaning asosiy vazifasi hayvonlarni kasallik chaqiruvchi turli xil mikroorganizmlardan samarali himoyalovchi hamda organizm uchun zararsiz bo‘lgan yangi preparatlarni yaratishga qaratilganligi, buni amalga oshirishda xorijiy olimlar bilan hamkorlikda ilmiy tadqiqotlarni olib borish muhim himoblanishini ta’kidlasndi.

Актуальные проблемы, инновации в современной ветеринарной фармакологии и пути борьбы с развитием антибиотикорезистентности у микроорганизмов
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии начала работу международная научно-практическая конференция, посвященная 26 апреля - Международному дню ветеринарии - «Актуальные проблемы современной ветеринарной фармакологии, инновации и пути борьбы с развитием антибиотикорезистентности микроорганизмов».
Ректор университета, профессор Худайназар Юнусов и академик РАН, научный руководитель НИИ ветеринарной патологии, фармакологии и терапии, доктор медицинских наук, профессор Шабунин Сергей Викторович, принявшие участие в конференции, рассказали об актуальности и важности темы конференции и пожелали успехов в ее деятельности.
Сегодня обеспечение безопасности пищевых продуктов остается одной из главных задач в странах мира. В различных областях животноводства для лечения ряда заболеваний, возникающих в организме животных и птицы, широко применяются химиотерапевтические препараты, в основном антибиотики.
В результате длительное применение этих препаратов приводит к повышению устойчивости патогенных микроорганизмов к ним. В этом случае эти используемые антибиотики становятся неэффективными. Поэтому академик РАН Шабунин Сергей Викторович и другие, выступавшие на сегодняшней международной конференции, уделили внимание путям устранения этих проблем.
Также было отмечено, что основная задача конференции — создание новых препаратов, эффективно защищающих животных от различных патогенных микроорганизмов и безвредных для организма, и в этой связи проведение научных исследований совместно с зарубежными учеными является важной поддержкой.