“ZAMONAVIY PARAZITOLOGIYANING DOLZARB MUAMMOLARI VA ULARNING YECHIMIGA INNOVATSION YONDASHUV” MAVZUSIDA XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO‘LIB O‘TDI.
Konferensiyani ochib bergan universitet rektori, professor X.Yunusov oziq-ovqat xavsizligining globallashuvi sharoitida sohalarning ishlab chiqarishdagi mavjud muammolari va ularning yechimlari haqida to‘xtalib, jahon miqyosida global migratsiya va iqlim o‘zgarishi tufayli parazit kasalliklarning yangi turlari vujudga kelayotgani kuzatilayotgani, ushbu muammolarni hal etishda esa innovatsion yondoshuvlar borasida molekulyar diagnostik usullarni, parazitlarning genom tahlillari, epidemologik tahdidlarni oldini olish borasida olingan ma’lumotlar tahlili, vaksina sohasida ilmiy izlanishlarni talab etishini ta’kidlab, jahon talablariga mos innovatsion metodlar va texnologiyalarni sohaga qo‘llash orqali ilmiy-tadqiqotlarni o‘tkazishga e’tibor qaratish lozimligini ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiyada so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i A.Safarov, Belarus Respublikasi Vitebsk davlat “Hurmat belgisi” veterinariya meditsinasi Akademiyasi rektori Gorlova Olga Sergeyevna, mazkur Akademiya akademigi Anton Yatusevich, Qozon davlat agrar universiteti professori Minsagit Lutfullin, Tojikiston M.S.Osimi nomidagi Texnika universiteti professori Anvariddin Muxiddinov, SamDU professori Abdurashid Jabborovlar mavzu doirasida o‘z fikrlarini bildirib, bugungi kunda parazitologiya nafaqat tibbiyot, balki veterinariya, agrar sohalar va ekalogik muvozanat uchun ham juda muhim ahamiyat kasb etayotgani, parazitar kasalliklar millionlab insonlar va hayvonlar hayotiga xavf solib kelayotganini aytib o‘tishdi.
Konferensiya “Hayvonlarning parazitar kasalliklarini davolash va oldini olishning zamonaviy usullari”, “Parazitar kasalliklarni qo‘zg‘atuvchilarining biologiyasi va ekologiyasi”, “Oziq-ovqat xavfsizligini taminlashda veterinariya parazitologiyasini o‘rni”, “Veterinariya va chorvachilik sohalarini innovatsion rivojlanishida biologik fanlarning ahamiyati” kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной паразитологии и инновационные подходы к их решению».
Открывая конференцию, ректор университета профессор Х. Юнусов затронул актуальные проблемы производства в отраслях в условиях глобализации продовольственной безопасности и пути их решения, отметив, что в связи с глобальной миграцией и изменением климата в мире появляются новые виды паразитарных заболеваний, и что инновационные подходы к решению этих проблем требуют молекулярных методов диагностики, анализа генома паразитов, анализа полученных данных по профилактике эпидемиологических угроз, научных исследований в области вакцин, а также подчеркнул необходимость акцентирования внимания на проведении научных исследований с применением инновационных методов и технологий в соответствии с мировыми требованиями.
На конференции также выступили начальник управления Комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан А.Сафаров, ректор Витебской государственной академии ветеринарной медицины «Хурмат белгиси» Республики Беларусь Горлова Ольга Сергеевна, академик этой академии Антон Ятусевич, профессор Казанского государственного аграрного университета Минсагит Лутфуллин, профессор Института ветеринарии имени М.С. Профессор Технического университета имени Осими в Таджикистане Анвариддин Мухиддинов, профессор СамГУ Абдурашид Джабборов высказали свое мнение по теме, отметив, что сегодня паразитология имеет большое значение не только для медицины, но и для ветеринарии, сельскохозяйственного сектора и экологического равновесия, а паразитарные заболевания угрожают жизни миллионов людей и животных.
Конференция продолжила свою работу по секциям: «Современные методы лечения и профилактики паразитарных болезней животных», «Биология и экология возбудителей паразитарных болезней», «Роль ветеринарной паразитологии в обеспечении безопасности пищевых продуктов», «Значение биологических наук в инновационном развитии ветеринарии и животноводства».