Biotexnologiya fakulteti hozirgi kunda Samarqand viloyatidagi SAG AGRO MCHJ ga qarashli “Bog‘bon “ in vitro labaratoriyasi, Veterinariya ilmiy tadqiqot instituti, “O‘ZBIOKOMBIONAT” MCHJ, OOO “Integral DD”MJ, Samarqand Dori-darmon AJ, Samarqand viloyat Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, O’rmon xo’jalik bo’limlari bilan ilmiy tadqiqot ishlarida faol hamkorlik olib bormoqda. Hozirgi kunda fakultetimizda 3 ta professor (DSc), 11 nafar dotsent (PhD), 3 nafar assistant (PhD), 4 nafar ilmiy izlanuvchi xodim (katta o‘qituvchi), 7 nafar mustaqil izlanuvchi (PhD)lar faoliyat yuritmoqda. Fakultetimiz  3  ta ilmiy to‘garak faoliyat yuritib kelmoqda. To‘garakda jami 287 nafar talabalar ilmiy tadqiqod ishlari bilan shug‘ullanib kelmoqda.
Fakultetda xalqaro aloqalar va xalqaro ilmiy hamkorlik yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Butunrossiya dorivor va aromatik o’simliklar ilmiy-tadqiqot instituti,     Rossiya ferderasiyasi Maskva shahridagi “BION-NAVO” kompaniyasi, Vitebsk ordeni “Faxriy yorliqli” davlat veterinariya meditsinasi akademiyalari bilan ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.

Факультет Биотехнологии в настоящее время активно сотрудничает в научно-исследованиях с лабораторией In vitro "Богбон", Ветеринарным научно-исследовательским институтом, с ООО "УЗБИОКОМБИОНТ", с ООО "Интеграл ДД" М.Дж., Самаркандским фармацевтическим аптекоуправлением “Дори Дармон”, Самаркандским областным управлением экологии и охраны окружающей среды, управлениями лесного хозяйства  Самаркандской области.
В настоящее время на факультете работают 3 профессора (DSCs), 11 доцентов (PhD), 3 ассистента (PhD), 4 научных сотрудника (старшие преподаватели), 7 независимых исследователей (PhD). На нашем факультете действуют 3 научных кружка. Всего научно-исследовательской работой в кружке занимаются 287 студентов.
На факультете хорошо налажены международные связи и международное научное сотрудничество. Научное сотрудничество было налажено с Всероссийским научно-исследовательским институтом лекарственных и ароматических растений, с Всероссийской компанией "БИОН-НОВО" , находящейся в Москве, с Государственной Витебской академией ветеринарной медицины.
Научные исследования проводятся на основе соглашений о сотрудничестве, примерно с 10 организациями, соответствующими специализации факультета.