SAMARQAND DAVLAT VETERINARIYA MEDITSINASI, CHORVACHILIK VA BIOTEXNOLOGIYALAR UNIVERSITETIDA 2024/2025-O‘QUV YILIDA UNIVERSITET BITIRUVCHILARINI ISH BILAN BANDLIGINI TA’MINLASH MAQSADIDA “KARYERA KUNI” O‘TKAZILDI.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʻlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Samarqand viloyat hokimligi, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Samarqand viloyat filiali, Samarqand viloyat kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi hamda hududiy tuman bo‘limlari hamkorligida “Karyera kuni” o‘tkazildi.
Bugungi kunda Universitetda jami 5805 nafar talaba mavjud bo‘lib shundan 860 nafari bitiruvchi bosqich talabalari hisoblanadi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 14-fevralda qabul qilingan “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan tadbir doirasida Respublikadagi 100 dan ortiq korxona va tashkilotlar vakillari bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdi.
“Karyera kuni”da ish beruvchi tashkilotlar tomonidan universitet bitiruvchi bosqich talabalarga o‘zlarida yaratilgan sharoitlar, ishlash uchun talab qilinadigan malaka va ko‘nikmalar haqida batafsil ma’lumot berildi. Buning natijasida 502 nafar talabalar bilan shartnomalar  imzolashga erishildi.

В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий прошел «День карьеры» с целью обеспечения трудоустройства выпускников университета в 2024/2025 учебном году.
«День карьеры» проводился совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерством сельского хозяйства, Комитетом по развитию ветеринарии и животноводства, Самаркандским областным хокимиятом, Самаркандским областным отделением Агентства по развитию государственной службы, Самаркандским областным главным управлением по сокращению бедности и занятости населения, районными управлениями областей.
Сегодня в университете обучается 5805 студентов, из которых 860 — аспиранты.
В мероприятии, организованном в целях обеспечения реализации постановления Главы государства «О дополнительных мерах по содействию в трудоустройстве выпускников организаций высшего образования», принятого 14 февраля текущего года, приняли участие представители более 100 предприятий и организаций республики.
На «Дне карьеры» работодатели предоставили аспирантам подробную информацию об условиях, созданных для них, а также о квалификации и навыках, необходимых для работы. В результате были заключены договоры с 502 студентами.