O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Fermerlar Kengashining qo‘shma murojaati qabul qilinib, joriy yilning 18-aprelidan 18-mayiga qadar mamlakatimizda “Chorvachilikda sanitariya-epidemiya-gigiyena” oyligi e’lon qilingan edi.
Bugun universitet rektori, professor X.Yunusov soha prorektorlari, dekanlar, kafedra mudirlari hamda universitetning Nukus va Toshkent filiallari mas’ul rahbarlari ishtirokida tashkil etilgan yig‘ilishda mazkur oylik doirasida amalga oshiriladigan muhim vazifalar yuzasidan so‘z yurutildi.
Yig‘ilishda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi bilan kelishilgan holda professor-o‘qituvchilar va magistrantlar hududlarda seminarlar tashkil etishi, yuqori bosqich bakalavriat talabalar dual ta’lim asosida chorvachilikka ixtisoslashgan xo‘jaliklarga amaliy yordam berishga jalb qilinishi, xo‘jaliklarda veterinariya-sanitariya tartiblariga qat’iy rioya qilish, kirish joylarida dezinfeksiya vositalarini tashkil etish, begona shaxslar va transport vositalarining kirishini cheklash, hayvonlarni saqlashda zoogigiyenik talablarga amal qilish, ularni sifatli ozuqa va toza suv bilan ta’minlash, hududni doimiy tozalikda saqlash hamda zararli jonivorlarga qarshi kurashish zarurligi borasida tushuntirish, targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Chorva salomatligini saqlashda tozalik va veterinariya qoidalariga amal qilish eng muhim omil hisoblanib, tozalik — yuqori mahsuldorlik, sog‘lom chorva va barqaror daromad garovi ekanligi, mazkur oylik doirasida barcha profilaktik va epizootik tadbirlarni uyushqoqlik bilan amalga oshirish lozimligi ta’kidlandi.

A joint appeal of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the Farmers' Council was adopted, and from April 18 to May 18 of this year, the "Sanitary-Epidemic-Hygiene in Livestock" month was declared in our country.
Today, at a meeting organized by the rector of the university, Professor Kh. Yunusov, with the participation of vice-rectors of the departments, deans, heads of departments, and responsible heads of the Nukus and Tashkent branches of the university, important tasks to be implemented within the framework of this month were discussed.
The meeting, in coordination with the Veterinary and Livestock Development Committee, instructed professors and graduate students to organize seminars in the regions, involve senior undergraduate students in providing practical assistance to farms specializing in livestock breeding on the basis of dual education, strictly adhere to veterinary and sanitary procedures on farms, organize disinfectants at entrances, restrict the entry of strangers and vehicles, follow zoohygienic requirements when keeping animals, provide them with high-quality feed and clean water, maintain constant cleanliness in the territory, and carry out explanatory and promotional activities on the need to combat harmful animals. It was emphasized that compliance with hygiene and veterinary rules is the most important factor in maintaining livestock health, and that cleanliness is a guarantee of high productivity, healthy livestock, and stable income, and that all preventive and epizootic measures should be carried out in an organized manner within this month.