Mamlakatimiz bo‘ylab Xotira va qadrlash kuni munosib nishonlanib, korxona-tashkilot va ta’lim muassasalarida tadbirlar o‘tkazilmoqda. Bundan maqsad Vatan himoyachilarini xotirlash, oramizdagi fidoyi insonlarni, tinch-osoyishta hayot, turmush farovonligini ta’minlash uchun ter to‘kib unumli mehnat qilayotgan ustozlarni qadrlash va shu orqali tinchligimizning shukronasini qilishdan iboratdir. Bu esa kishini ma’nan rag‘batlantiradi, elu yurtga sadoqat, qat’iyat bilan xizmat qilishga undaydi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan “Burch, jasorat, matonat!” shiori ostida o‘tkazilgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirda bu yana bir bor namoyon bo‘ldi.
Tadbir universitet madaniyat saroyida davom ettirilib, universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov barchani bayram bilan tabriklab, Xotira va qadrlash kuni, deb nom olgan bu sana yurtimizda umumxalq bayramiga, haqiqiy anʼanaga aylanib qolgani, xotira va qadrlash tushunchalari asl milliy qadriyatlarimizga javob berib, ota-bobolarimizdan qolgan ham diniy, ham insoniy urf-odatlarimiz ekanligini taʼkidladi.
9-may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan yurtimizning osoyishtaligi va farovonligi uchun kurashishda o‘zining ulkan hissasini qo‘shgan hamda faxriy Baynalminalchi jangchilari, hozirgi kunda universitetimizda faoliyat yuritayotgan bir guruh professor-o‘qituvchilar va xodimlar Tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

The Day of Remembrance and Honor is being duly celebrated throughout our country, and events are being held in enterprises, organizations, and educational institutions. The purpose of this is to commemorate the defenders of the Motherland, to appreciate the selfless people among us, the teachers who work hard and productively to ensure a peaceful life and prosperity, and thereby to express gratitude for our peace. This spiritually stimulates a person, encourages him to serve his homeland with loyalty and determination.
This was once again demonstrated at the spiritual and educational event held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnologies under the slogan “Duty, Courage, Fortitude!” dedicated to May 9 - the Day of Remembrance and Honor.
The event continued in the university's Palace of Culture, and the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, congratulated everyone on the holiday, noting that this date, called the Day of Memory and Honor, has become a national holiday and a true tradition in our country, and that the concepts of memory and honor correspond to our true national values, and are both religious and human traditions inherited from our ancestors.
On the occasion of May 9 - Day of Memory and Honor, the honored fighters of the International Union, who made a great contribution to the struggle for the peace and prosperity of our country, as well as a group of professors, teachers and employees currently working at our university, were awarded with certificates of appreciation and souvenirs.
The songs performed by the creative youth of the university gave an even more uplifting spirit to the event.