Mamlakatimiz bo‘ylab Xotira va qadrlash kuni munosib nishonlanib, korxona-tashkilot va ta’lim muassasalarida tadbirlar o‘tkazilmoqda. Bundan maqsad Vatan himoyachilarini xotirlash, oramizdagi fidoyi insonlarni, tinch-osoyishta hayot, turmush farovonligini ta’minlash uchun ter to‘kib unumli mehnat qilayotgan ustozlarni qadrlash va shu orqali tinchligimizning shukronasini qilishdan iboratdir. Bu esa kishini ma’nan rag‘batlantiradi, elu yurtga sadoqat, qat’iyat bilan xizmat qilishga undaydi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan “Burch, jasorat, matonat!” shiori ostida o‘tkazilgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirda bu yana bir bor namoyon bo‘ldi.
Tadbir universitet madaniyat saroyida davom ettirilib, universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov barchani bayram bilan tabriklab, Xotira va qadrlash kuni, deb nom olgan bu sana yurtimizda umumxalq bayramiga, haqiqiy anʼanaga aylanib qolgani, xotira va qadrlash tushunchalari asl milliy qadriyatlarimizga javob berib, ota-bobolarimizdan qolgan ham diniy, ham insoniy urf-odatlarimiz ekanligini taʼkidladi.
9-may – Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan yurtimizning osoyishtaligi va farovonligi uchun kurashishda o‘zining ulkan hissasini qo‘shgan hamda faxriy Baynalminalchi jangchilari, hozirgi kunda universitetimizda faoliyat yuritayotgan bir guruh professor-o‘qituvchilar va xodimlar Tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

День памяти и чести должным образом отмечается по всей стране, мероприятия проводятся на предприятиях, в организациях и учебных заведениях. Цель этого – почтить память защитников Родины, выразить признательность самоотверженным людям среди нас, учителям, которые усердно и продуктивно трудятся, обеспечивая мирную жизнь и процветание, и тем самым выразить благодарность за наш мир. Это духовно вдохновляет человека, побуждает его служить своей Родине с верностью и решимостью.
Это еще раз продемонстрировали на духовно-просветительском мероприятии, состоявшемся в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий под лозунгом «Долг, мужество, стойкость!», посвященном 9 мая – Дню памяти и чести.
Мероприятие продолжилось во Дворце культуры университета, где ректор университета, профессор Худайназар Юнусов, поздравил всех с праздником, отметив, что эта дата, называемая Днем памяти и чести, стала национальным праздником и подлинной традицией в нашей стране, и что понятия памяти и чести соответствуют нашим истинным национальным ценностям и являются как религиозными, так и гуманистическими традициями, унаследованными от наших предков.
По случаю 9 мая – Дня памяти и чести – заслуженным борцам Международного союза, внесшим большой вклад в борьбу за мир и процветание нашей страны, а также группе профессоров, преподавателей и сотрудников, работающих в настоящее время в нашем университете, были вручены благодарственные грамоты и памятные подарки.