GERMANIYANING OZIQ-OVQAT VA QISHLOQ XOʻJALIGI FEDERAL VAZIRI OʻRINBOSARI UNIVERSITETIMIZDA
Germaniyaning oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vaziri oʻrinbosari Dr.Ofeliya Nik boshchiligidagi delagatsiya universitetimizga tashrif buyurdi.
Delegatsiyaning maqsadi Germaniya va Oʻzbekiston oʻrtasida veterinariya va chorvachilik sohalarida oʻzaro hamkorlikni yanada kengaytirish yuzasidan muzokaralar oʻtkazish hamda Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vazirligi bilan amalga oshirilayotgan “Barqaror va iqlimga moslashtirilgan qishloq xoʻjaligini birgalikda rivojlantirish” grant loyihasining birinchi bosqichi “Iqlimga moslashtirilgan chorva ozuqasini yetishtirish” boʻyicha amalga oshirilayotgan tadbirlar bilan yaqindan tanishishdir.
Delegatsiya aʼzolarini kutib olgan universitet rektori, professor X.Yunusov va masʼul shaxslar dastlab, universitetda mavzu yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirish maqsadida universitet hududida kichik tajriba maydonlarida oʻstirib oʻrganilayotgan yem-xashak ekinlarining turlari, navlari, issiqxonasida yetishtirilayotgan oʻsimliklar va vivariyda parvarishlanayotgan hayvon turlari bilan tanishtirishdi.
Shundan soʻng universitet “Faollar zali”da universitet rektori, professor X.Yunusov universitetda yoʻlga qoʻyilgan “Mega-loyiha” doirasida iqlimga moslashtirilgan chorva ozuqasini yetishtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar boʻyicha qichqacha maʼlumot berdi, Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vaziri oʻrinbosari Dr.Ofeliya Nik tashrifdan koʻzlangan maqsad haqida toʻxtaldi.
Shuningdek, veterinariya fanlari doktori, professor R.Davlatov “Oʻzbekistonda chorvachilik sohasini rivojlantirish” boʻyicha taqdimot qilgan boʻlsa, Fridrix-Loʻffler instituti xodimi Dr.Klyus “Quruq hududlarda optimal oziqlantirish va hayvonlar salomatligi” mavzusida, AFC tashkiloti xalqaro eksperti Dr. Van Engelen “Oʻzbekistonda sut ishlab chiqarishni taʼminlash uchun regenerativ yem-xashak ishlab chiqarish” mavzusida maʼruza qildi.
Davra suhbati universitet professor-oʻqituvchilari va talabalari tomonidan yoʻllangan savollar bilan yanada qiziqarli oʻtdi.
Tadbir yakunida professor-oʻqituvchilar, magistrantlar, tadqiqotchilar va talabalarni mazkur hamkorlik loyihalarida ishtirok etishlari kelishib olindi.

ФЕДЕРАЛЬНЫЙ ЗАМЕСТИТЕЛЬ МИНИСТРА ПРОДОВОЛЬСТВИЯ И СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА ГЕРМАНИИ В НАШЕМ УНИВЕРСИТЕТЕ
Наш университет посетила делегация во главе с доктором Офелией Ник, федеральным заместителем министра продовольствия и сельского хозяйства Германии.
Целью делегации является проведение переговоров о дальнейшем расширении взаимного сотрудничества между Германией и Узбекистаном в области ветеринарии и животноводства и продолжающееся сотрудничество с Федеральным министерством продовольствия и сельского хозяйства Германии. Первый этап грантового проекта «Совместное развитие устойчивого и климатически- адаптированного сельского хозяйства» представляет собой близкое ознакомление с проводимой деятельностью по теме: «Производство климатически адаптированных кормов для животных».
Ректор вуза, профессор Х. Юнусов и ответственные лица, приветствовавшие членов делегации,опираясь на тему данного проекта сначала  ознакомили гостей с видами и сортами кормовых культур, выращиваемых на небольших опытных участках, растениями, выращиваемыми в теплице  и видами животных, содержащимися в виварии. с целью ознакомления их с работами, проводимыми в университете по данной теме.
После этого ректор университета, профессор Х. Юнусов дал подробную информацию о проделанной работе по выращиванию климатически адаптированных кормов для животных в рамках «Мегапроекта», запущенного в университете. Заместитель федерального министра продовольствия и сельского хозяйства Германии доктор Офелия Ник объяснила цель своего визита.
Также с докладом на тему: «Развитие животноводства в Узбекистане» выступил доктор ветеринарных наук, профессор Р.Давлатов,. сотрудник института Фридриха-Леффлера, доктор Клюйс,который прочитал лекцию на тему: «Оптимальное питание и здоровье животных в засушливых регионах Узбекистана». Международный эксперт организации AFC доктор Ван Энгелен прочитал лекцию на тему: «Восстановительное производство кормов для обеспечения производства молока в Узбекистане».
Дискуссия за круглым столом стала более интересной благодаря вопросам, задаваемыми преподавателями и студентами вузов гостям.
По итогам мероприятия было решено, что в проектах сотрудничества примут участие профессора, преподаватели, магистранты, исследователи и студенты вуза.